Czyste plaże… i ich okolice w Helu

Na całym Wybrzeżu, podczas lata, trwa nieustająca akcja „Czyste plaże”.

Władze miasta Hel nie poprzestały na czuwaniu nad czystością morskiego piasku i sukcesywnie organizują sprzątania pasa roślinności wydmowej i leśnej. 
Niestety, nie wszyscy zwiedzający Cypel helski korzystają z udogodnień w postaci koszy na śmieci, czy przenośnych toalet. Z tym problemem borykają się wszystkie gminy nadmorskie.

Hel miast biadać nad obyczajowością ludzką działa, włączając w swe akcje zarówno mieszkańców miasta jak i wczasowiczów. W piątek ubiegłego tygodnia, pod komendą Sekretarza Urzędu Miasta Hel, pana mgr Marka Dykty, stanęli do akcji harcerze szkolący się i wypoczywający na bazie „Albatros” Hufca ZHP w Helu. Tyraliera młodzieży z Żyrardowa, Ostrzeszowa oraz Helu przeczesała lasy Cypla, wspomagając pracowników miejscowego ZZG i M. Po skończonej pracy, zadowolony z jej efektów pan Marek, zaprosił młodych wolontariuszy na ognisko z kiełbaską.. Hel znów ofiarowuje turystom swe niepowtarzalne, niczym niezmącone uroki, a harcerze cieszą się, że mogli pomóc w utrzymaniu statusu miasta Hel, jako wyjątkowego również z powodu swej czystości.

Takie jednorazowe akcje sprzątania plaż oraz terenów do nich przyległych organizowane przez władze miasta Hel mają na celu uwrażliwić społeczeństwo na potrzebę zachowywania czystości w otaczającym nas środowisku. W najbliższy weekend, od 14- 16 sierpnia 2009 roku, odbyło się Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku, organizowane już po raz trzeci przez Fundację Nasza Ziemia. W ramach tej akcji organizatorzy zaprosili do sprzątania plaż Polski na dwóch krańcach naszego wybrzeża, w Szczecinie i Gdańsku. W trakcie weekendu przewidziane były konferencje prasowe, które miały na celu szerzenie wśród mieszkańców całej Polski wiedzy na temat tego jak ograniczyć zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego. Udział w konferencji odbywającej się w Gdańsku miała również Stacja Morska IO UG w Helu. 

Tekst: HSI Hufca ZHP Hel im kontradm. Wł. Steyera, Klaudyna Sergot
Foto: Paweł Bloch

 

 

(kliknij na miniatury, aby je powiększyć)

<<< POWRÓT