Głuptak nad Cyplem Helskim

W niedzielę 16.03.2014 w godzinach popołudniowych (około 15.00) obserwowano młodego (w drugim roku kalendarzowym) głuptaka (Morus bassanus) przelatującego nad otwartym morzem w rejonie Cypla Helskiego w kierunku zachodnim. 

Obserwacja trwała około 2 minut, podczas których udało się sporządzić dokumentację fotovideo. Ptak był obserwowany w locie w odległości 130-170 m od brzeg w towarzystwie kilkudziesięciu mew srebrzystych, które kilka minut wcześniej podążały za kutrem kierującym się w stronę portu w Helu. Niewykluczone, że sam głuptak za nim został zauważony, sam podążał za tym kutrem. 

W czasie całego okresu obserwacji ptak był nękany przez mewy. W porównaniu do nich wyróżniał się swoja smukłą sylwetką z klinowatym ogonem, a także długimi i wąskimi skrzydłami. Posiadał brunatne upierzenie z wyraźnym rozjaśnieniem w okolicach brzucha i spodu skrzydła (lotek i dużych pokryw podskrzydłowych). Młode ptaki są brunatne, biało nakrapiane, w kolejnych szatach stopniowo jaśnieją, osiągając szatę ostateczną po 4–5 latach. Ubarwienie dorosłego ptaka jest białe z żółtopomarańczową głową i czarnymi lotkami pierwszego rzędu. Jest to 22. stwierdzenie tego gatunku w Polsce (oczywiście oczekuje na akceptację Komisji Faunistycznej). 

Głuptak jest stosunkowo rzadkim gościem na Bałtyku, najczęściej pojawia się przy silnych zachodnich wiatrach. W miarę regularnie można go obserwować w rejonie Cieśnin Duńskich. Stałym rejonem jego występowania jest Morze Północne i oczywiście Atlantyk. Kolonie lęgowe w Europie znajdują się na Wyspach Brytyjskich, Islandii, Norwegii i najdalej na południe na wyspie Rouzic w północnej Francji. Populacje europejskie zimują nad Morzem Śródziemnym, subtropikalnych i tropikalnych wodach zachodniej Afryki. Młode osobniki maja tendencję do zimowania dalej na południe. Jest to gatunek typowo morski, znany ze swojego widowiskowego sposobu nurkowania, kiedy to pikuje ze znacznej wysokości (10-30 m) do wody. Ich ulubionym pokarmem są niewielkich rozmiarów (do 30 cm) pelagiczne ryby występujące w ławicach. Potrafią też polować na ryby pływając na powierzchni wody z głową pod wodą. Często podążają za kutrami w ten sam sposób co mewy, wykradając ryby z wyjmowanych sieci lub podejmując odpadki rybne wyrzucane do wody.

Link do klipu video
https://www.youtube.com/watch?v=Av_wv5s3nIc

Tekst i dokumentacja: Mikołaj Koss

Obejrzyj galerię zdjęć:

     

     

 


<<< POWRÓT