Uratowany malec

W środę 3.04.2013 około godziny szesnastej pracownicy Stacji Morskiej IOUG w Helu, otrzymali wiadomość od jednego z mieszkańców Jastarni o małej foce, leżącej na plaży miedzy Jastarnią a Kuźnicą, od strony otwartego morza. Na miejsce szybko udała się ekipa ratunkowa.

Znaleziskiem okazał się młody samczyk z gatunku foka szara. To tegoroczny osobnik, który utracił już niemowlęce białe futro – lanugo. Szczenię było bardzo chude i wyczerpane, ciężko oddychało. Dzięki sprawnej akcji ratowniczej udało się zapobiec tragedii. Po przewiezieniu foki do szpitalika w Stacji Morskiej, stwierdzono u niej poważną infekcję. Mimo rozpoczętej antybiotykoterapii, dodatkowo pojawiły się problemy z wydolnością organizmu. Stan zwierzęcia był bardzo ciężki. Opiekunów czekały długie godziny wyczekiwania i walki o życie foczki.


Tak wyglądał Sybir w dniu znalezienia


Podjęcie foki przez ratowników 

Następnego dnia, zdecydowano się również na podłączenie malucha do kroplówki. Foka otrzymała specjalny roztwór płynów który miał jej pomóc. Pod wieczór zaobserwowano pierwsze symptomy poprawy. Rokowania nadal nie były jednak pewne. Przełom nastąpił w piątek. Spadła temperatura ciała, a zwierzę zaczęło wykazywać aktywność ruchową. Aby zapobiec odwodnieniu organizmu, szczenięciu podawano płyn wieloelektrolitowy. W sobotę, udało mu się podać kilka kawałków bałtyckich śledzi. Jego stan zdrowia wyraźnie się polepszył. W tej chwili, zjada ryby w całości.


Sybir raczy się śledziem

Maluch otrzymał imię ,,SYBIR” od nazwy osiedla ,,Syberia” w Kuźnicy, na wysokości którego go znaleziono. Cały czas trwa leczenie. Rokowania na razie są ostrożne, ale stan foki jest już w miarę stabilny. O zdrowotnych postępach Sybira będziemy na bieżąco informować na naszych stronach internetowych.

Pragniemy podziękować spacerowiczowi który powiadomił Stacje Morską o napotkanej foce i w ten sposób przyczynił się do jej uratowania oraz Panu Adamowi Rzeźnickiemu za pomoc w zlokalizowaniu zwierzęcia.

Tekst: Michał Bała, Natalia Makałowska
Foto: Agata Jargieło, Michał Bała

Obejrzyj galerię zdjęć:

      

      

 


<<< POWRÓT