Porody tuż, tuż...

Już zaledwie tygodnie pozostały do pojawienia się młodych fok w helskim fokarium. Tegoroczny przychówek stanowić będą 3 szczenięta; dzieci Undy Mariny, Ani i Ewy. Wszystko wskazuje na to iż płody rozwijają się prawidłowo. Częściowo potwierdza to wykonywany na bieżąco monitoring USG. Stan zdrowia ciężarnych samic jest stale kontrolowany poprzez regularne badania krwi. Jak w tym roku wyglądać będą młode foki, jakiej będą płci? Te informacje już niebawem.


Zdjęcie z badania USG samicy Ani - widoczne elementy szkieletu płodu

Przełom lutego i marca to nie tylko czas narodzin w fokarium, ale również w obrębie całego Morza Bałtyckiego w miejscowej populacji fok szarych. Tym samym w nadchodzących miesiącach zwiększy się prawdopodobieństwo spotkania tych zwierząt na polskich plażach. Apelujemy aby nie płoszyć napotkanych fok. Potrzebują one spokoju, aby móc wypocząć na brzegu po długim okresie pływania i wysuszyć futro. Jest to bardzo ważne dla ich zdrowia. W przypadku spotkania młodego ssaka, również nie należy się doń zbliżać. W okolicy może pływać matka szczenięcia , która powróci jeśli tylko poczuje się bezpiecznie.

Przypadki obserwacji fok można zgłaszać całodobowo, pod alarmowymi numerami telefonów Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego: 601-88-99-40 i (58) 675-08-36.


Tekst: Michał Bała 
Foto: Irmina Starczewska


<<< POWRÓT