Siódma edycja Policyjnej Foczki

Program prewencyjny "Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa”, objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni i finansowany ze środków Urzędu Miasta Gdyni, skierowany jest do uczniów klas pierwszych gdyńskich szkół podstawowych. Gospodarzem Programu jest Komenda Miejska Policji w Gdyni, która już po raz siódmy zaprosiła do wzięcia udziału w programie najmłodszych mieszkańców tego miasta.


Ewa Łowkiel, Wiceprezydent Miasta Gdyni

10 października br. o godzinie 10.00. w Szkole Podstawowej nr 46 w Gdyni miała miejsce uroczysta inauguracja „Policyjnej foczki”, którą rozpoczęli Wiceprezydent Miasta Ewa Łowkiel oraz Komendant Miejski Policji w Gdyni insp. Robert Leksycki. Ubiegłoroczni laureaci finałowych konkursów zaprezentowali atrakcyjny program, który obejrzeli zebrani goście, m.ni. policjanci, dyrektorzy szkół podstawowych, przedstawiciele Straży Miejskiej, Stacji Morskiej w Helu oraz wszystkich instytucji wspierających realizację Programu.


insp. Robert Leksycki, Komendant Miejski Policji w Gdyni

Dzieci uczęszczające do klas pierwszych w trakcie 12 spotkań lekcyjnych poznają zasady bezpiecznego zachowania się w codziennych sytuacjach np.: podczas drogi do szkoły, zabawy czy też podczas kontaktów z nieznajomymi. W realizację zajęć z najmłodszymi zaangażowani są gdyńscy funkcjonariusze, którzy omawiają jeden z pierwszych tematów: „Policjant przyjacielem. Pomaga mi bezpiecznie żyć”. Pozostałe zajęcia prowadzą opiekunowie danych klas.


Program artystyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Gdyni

Maskotką programu jest policyjna foczka "Gdynka - Ostrzeżynka", która uczy dzieci m.in. jak postępować w przypadku kontaktu z obcą osobą, jak wezwać pomoc przy pomocy numerów alarmowych, co zrobić na miejscu znalezienia niewybuchu, co to jest kradzież i jak groźna jest zabawa z ogniem. Pokazuje jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, a także przybliża warsztat pracy policjanta.


Monika Selin koordynator projektu „Błękitna Szkoła” w Stacji Morskiej IO UG

W tym roku, już po raz trzeci na zaproszenie gospodarzy do programu włączyła się Stacja Morska w Helu. Edukatorzy „Błękitnej Szkoły” zorganizowali dla kilku zwycięskich grup lekcje o bałtyckich ssakach, na którą uczniowie pojechali do helskiego fokarium, gdzie mogli zobaczyć żywe foki.

Tegoroczna edycja programu prewencyjnego "Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa” swoim zasięgiem obejmie ponad 2000 pierwszoklasistów.


Dzieci biorące udział w programie otrzymują podręczniki i zeszyty ćwiczeń oraz pamiątkowe gadżety ze Stacji Morskiej IO UG

 

Tekst: Monika Selin
Foto: dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej Policji w Gdyni


<<< POWRÓT