Malutka nerpa w potrzebie

W dniu 24.04.2013. około godziny 10-tej przed południem, Stacja Morska otrzymała informację o bardzo małej foce odpoczywającej na plaży w Kołobrzegu na wysokości hotelu Arka. Równocześnie bardzo szybko wiadomość o obserwacji morskiego ssaka zamieścił na swojej stronie internetowej portal ,,miastokołobrzeg" [link - kliknij]. Na podstawie opublikowanych tam zdjęć i dokumentacji filmowej pracownicy Stacji Morskiej mogli bez trudu określić z jaką foką będą mieć do czynienia. 

Okazało się że jest to szczenię foki obrączkowanej [info-kliknij], zwanej inaczej nerpą. Na południu Bałtyku gatunek ten jest dość rzadkim gościem. Liczebność jego populacji w całym Morzy Bałtyckim ocenia się zaledwie na 8 tysięcy osobników, z czego zdecydowana większość zamieszkuje Zatokę Botnicką. 

Chwile po zgłoszeniu informacji o foce, na miejscu pojawili się wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, którzy otoczyli zwierzę opieką i zabezpieczyli jego miejsce wypoczynku.

Ze względu na bardzo młody wiek oraz oznaki niedożywienia, zapadła decyzja o umieszczeniu foki w szpitaliku Stacji Morskiej IOUG. Szczenię okazało się być samcem, jest jeszcze częściowo pokryte niemowlęcym futrem lanugo. O postępach zdrowotnych małej nerpy będziemy na bieżąco informować na naszych stronach internetowych.

Działania na korzyść znalezionej foki zakończyły się sukcesem dzięki właściwej postawie obecnych na miejscu zwykłych ludzi. To bardzo ważne; aby chronione, zagrożone gatunki otrzymywały pomoc i poparcie społeczeństwa. W przypadku napotkanych fok odpoczywających na brzegu najistotniejsze jest zapewnienie im spokoju i zawiadomienie odpowiednich instytucji: jednostek administracji terenu, Stacji Morskiej IOUG i Błękitnego Patrolu WWF. Tutaj tak właśnie się stało. 

Stacja Morska pragnie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratowania foki, a w szczególności Informatorom którzy zgłosili fakt przebywania szczenięcia na plaży oraz załodze hotelu ,,Arka" w Kołobrzegu za udzielenie pomocy i wsparcia wolontariuszom WWF.

Tekst: Michał Bała
Foto: portal miastokolobrzeg, Paulina Bednarek

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć foki:

     

 


<<< POWRÓT