Dzień Ryby dla bałtyckiej przyrody

W minioną niedzielę 28.07.2013r. w Helu obchodzono doroczne święto ,,Dzień Ryby”. Impreza ta ma przypominać jak ważną rolę w życiu nadmorskich społeczności odgrywają ryby i rybołówstwo. Do dzisiaj ta gałąź gospodarki i zasobność bałtyckich wód stanowią źródło utrzymania wielu żyjących na wybrzeżu ludzi. Ponadto łowione lokalnie ryby, sposoby ich przetwarzania, wykorzystania i połowu wpisują się w tworzenie elementów dziedzictwa kulturowego nadbałtyckich rejonów.

W dzisiejszych czasach zasoby bałtyckich ryb nie są już takie jak kiedyś. Zmniejszyły się pule populacji wielu gatunków, niektóre całkowicie wyginęły, inne zmieniły miejsca występowania. Coraz trudniej też o ryby duże, najwięcej jest małych i średnich, często przy tym chudych. Co wpływa na taki stan rzeczy czyli jakie są przyczyny, opinie, stwierdzone fakty i hipotezy? O tym właśnie dyskutowano w niedzielę. W ,,kioskach” na pomostach Parku Wydmowego w Helu, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowała obsługiwane przez swoich pracowników trzy stoiska z edukacyjno – informacyjną ekspozycją i darmowymi materiałami promocyjnymi. Najwięcej miejsca poświecono oczywiście rybom. Zwiedzający mieli możliwość zobaczenia autentycznych okazów bałtyckich ryb z kolekcji placówki. Na najmłodszych czekały gry i konkursy z nagrodami. Tegoroczną wystawę uzupełniło akwarium ukazujące żywych przedstawicieli ichtiofauny najpłytszych wód Bałtyku – ryby ciernikowate, babkowete i płastugi.

Nie zabrakło również sporej garści informacji o innych mieszkańcach Bałtyku, korzystających z zasobów rybnych – dwa stoiska dedykowano ssakom morskim; fokom i morświnom.

Podczas tegorocznej uroczystości moc atrakcji zapewnił ,,Klub Gaja" [link - kliknij], który zorganizował warsztaty i gry plenerowe o tematyce pro-przyrodniczej. Były to: wypuszczanie ryb-latawców, Gra „Rzeka idealna”, Wodne koło fortuny, Warsztaty o zasobach wodnych na Ziemi, „Mnożymy” łososia – zabawa plastyczna – odbijanie szablonów ryb.

Na plaży przed fokarium ulokowano punkt informacyjny międzynarodowego rowerowego Rajdu dla Bałtyku. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie działań, pomagających ekosystemowi Morza Bałtyckiego, przyjaznych środowisku, i zgodnych z ideą rozwoju zrównoważonego. Uczestnicy rajdu zbierali podpisy pod petycją do ministrów środowiska państw nadbałtyckich, wzywającą do poparcia Bałtyckiego Planu Działań (m.in. odbudowującego biologiczną różnorodność i bogactwo ekosystemu, ograniczającego zanieczyszczania morza).

Przez cały dzień na terenie fokarium działały edukacyjne wystawy Klubu Gaja pt. ,,Jakie rzeki takie morze” i ,,Zaadoptuj rzekę”. Przedstawiały one zależności pomiędzy stanem czystości kondycji ekologicznej rzek i morza, do którego finalnie trafiają ich wody. W ramach programu zaadaptuj rzekę Klub Gaja propaguje społeczną potrzebę ochrony wód w Polsce – otaczanie ich opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego i Morza Bałtyckiego. Symbolem akcji jest łosoś, ryba potrzebująca do życia zasobnego i czystego morza oraz i drożnych rzek z wodą o wysokiej jakości - do odbycia rozrodu. Przypomnijmy że poza łososiem analogiczne wymagania maja także inne ryby: jak jesiotr i troć wędrowna, a także rzeczne i morskie minogi.

Finałem Dnia Ryby był happening „Wielki powrót łososia” i symboliczne wspólne wejście do Bałtyku, w którym to uczestniczyło ponad 100 osób.

Wydarzenia tegorocznego święta spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród turystów, a Bałtycka przyroda zyskała wielu nowych sojuszników. 


Tekst: Michał Bała
Foto: Paweł Bloch

Obejrzyj galerię zdjęć:

     

     

     

     

     

 


<<< POWRÓT