Żółw zaatakował zatokę?

Spektakularność tytułu oddaje niecodzienność tego zdarzenia, nadzwyczajność obiektu obserwacji, jego lokalizacji i trudne do przewidzenia konsekwencje. Otóż, w Zatoce Gdańskiej (w wodach Morza Bałtyckiego !), na kąpielisku nadmorskiej dzielnicy Gdańska, na Stogach, w rejonie Morskiego Terminalu Kontenerowego zauważono pływającego żółwia.


14.09.2012 – pierwsze zdjęcia żółwia odkrytego w wodach Zatoki Gdańskiej w rejonie głównego wejścia na plażę kąpieliska morskiego Stogi i Morskiego Terminalu Kontenerowego 
(foto: BRG ZOŚ).

Jednak, ta na pierwszy rzut oka niewiarygodna informacja do naszej placówki dotarła ze źródła nie budzącego merytorycznych wątpliwości – z Zespołu Ochrony Środowiska Biura Rozwoju Gdańska (BRG ZOŚ). Mało tego, prócz informacji otrzymaliśmy dwa zdjęcia, a ostatnio także film, który dokumentuje to zdarzenie. Rzeczywiście widać na nim jak w rozjaśnionych słońcem płytkich wodach piaszczystego kąpieliska, wśród meduz (chełbi modrych) pływa żółw. Autorkami obserwacji in situ oraz wykonania materiału dowodowego były pracownice BRG ZOŚ - mgr Beata Ochmańska i mgr inż. Marzena Mruk – Wszałek. Dziękujemy!


Lokalizacja obserwacji (foto i mapa BRG, ZOŚ).

Nadesłane zdjęcia pływającego pod wodą żółwia nie pozwoliły na identyfikację gatunku. Więcej jego cech taksonomicznych ujawnił film, chociaż także i on nie pozwala z całkowitą pewność ustalić z jakim żółwiem mieliśmy do czynienia.


Wybrane stop klatki z nadesłanego filmu 

Prawdopodobnie to jeden z podgatunków Trachemys scripta – może ... czerwonolicy (T.s. elegans), wodno-błotny żółw z Ameryki Północnej, którego naturalny zasięg obejmował głównie środkowo wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Dziś to jeden ze 100 najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. Niestety także w naszym kraju.

Czy z sukcesem zaatakował Bałtyk ? Jego biologiczne cechy mu w tym raczej nie pomogą. Chociaż jak się ostatnio okazało żółw ten toleruje zasolenie nawet do 10 ‰ (promili) a w Zatoce Gdańskiej wynosi ono średnio tylko ok. 7,5. Przeżywa natomiast w temperaturze od 0 do 40° C. Zatem zagrożenie ocieplenia klimatu (jeśli się spełni), może sprzyjać jego dalszej inwazji.


Tekst: Krzysztof E. Skóra 

Informacje dodatkowe:

Baza danych o gatunkach obcych w Polsce: http://www.iop.krakow.pl/ias

O ekologicznych zagrożeniach ze strony tego żółwi czerwonolicych można przeczytać na stronie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody – Salamandra http://salamandra.org.pl/obceczerwonolicy.html?gclid=CMOd9ei74LICFYqV3god_1oA7w

Tu należy zgłaszać znajdowane na wolności żółwie czerwonolice: http://salamandra.org.pl/obcezgloszenie.html

Cechy biologiczne i ekologiczne gatunku: informacje podstawowe: 
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82w_czerwonolicy , informacje poszerzone: http://invasions.si.edu/nemesis/CH-ECO.jsp?Species_name=Trachemys+scripta

 


<<< POWRÓT