Rowek na wolności

W dniu 23.11.2012 po równo 4-miesięcznym okresie leczenia i rekonwalescencji w fokarium Stacji Morskiej, Rowek - młody samiec z gatunku foka pospolita wrócił do Bałtyku.

Akcja wypuszczania została przeprowadzona na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. W przedsięwzięciu uczestniczyli pracownicy Parku, Stacji Morskiej IOUG oraz przedstawiciele organizacji WWF Polska, pod patronatem której aktualnie realizowany jest projekt  „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce”[link-kliknij]

Rowek został znaleziony w dniu 22 lipca br. na plaży w miejscowości Rowy. Uratowanie go było możliwe dzięki  szybkiej reakcji turystów którzy na czas zawiadomili helski ośrodek.

 Młody samiec z niewiadomych przyczyn zbyt wcześniej odłączył się od matki. Był wyczerpany chorobą i brakiem odżywiania - kiedy trafił do fokarium ważył niespełna 11 kg. Dodatkowo na jego przedniej prawej płetwie widniała ropiejąca rana [link - kliknij]

Dzięki determinacji opiekunów, weterynarzy i przemyślanym działaniom w foczym szpitaliku uratowano mu życie. Po podaniu odpowiednich medykamentów i krótkotrwałym okresie przymusowego karmienia sondą, malec nauczył się jeść martwe śledzie i szproty. Szybko przybierał na wadze, coraz więcej czasu spędzał również pływając w swoim małym baseniku w miejscu leczenia. 

Po około miesiącu zapadła decyzja o przeniesieniu go do zewnętrznych basenów adaptacyjnych. Tam dalej miał odbudowywać swoją kondycję i nabyć umiejętności polowania na żywe ryby. Niezbyt smakowały mu wpuszczane do basenu pstrągi tęczowe, szczególnym upodobaniem obdarzył natomiast babki bycze. 

Wypuszczanie Rowka zaplanowane początkowo na pierwszą połowę października zostało przełożone z uwagi na nagłą niespodziewaną infekcję w prawym oku. Po wyleczeniu zakażenia i otrzymaniu pozytywnych wyników badania krwi już nic nie stało na przeszkodzie w drodze do domu - do Bałtyku. 

Bezpośrednio przed wypuszczeniem młoda foka została zaopatrzona w podskórny mikroczip, który w przyszłości umożliwi jej identyfikację, ponadto pobrano próbki skóry do badań genetycznych celem ustalenia pochodzenia Rowka (jego populacyjnej tożsamości). Szczególną jego cechą jest charakterystyczna blizna na prawym oku - ślad po przebytej chorobie. Teraz pozostaje mieć nadzieję że nasz podopieczny poradzi sobie na wolności.

Informacje jak zachować się w przypadku spotkania foki na plaży znajdziesz tutaj [link- kliknij].

 

Tekst: Michał Bała
Foto: Krzysztof E. Skóra

Obejrzyj galerię zdjęć:

     

     

     

      

 


<<< POWRÓT