Nowy mały pacjent

22 lipca 2012 roku pracownicy Stacji Morskiej zostali poinformowani o zaobserwowaniu w rejonie Rowów młodej foki pływającej w okolicach plaży. Wieczorem zwierzę wyszło na brzeg. Przekazane informacje na temat wyglądu i zdrowia foki wywołały zaniepokojenie, toteż zapadła decyzja o jej przewiezieniu do helskiej placówki; późnym wieczorem wysłano na miejsce samochód. Potrzebującą pomocy okazała się młoda ,,tegoroczna” foka pospolita (Phoca vitulina) płci męskiej. Samczyk otrzymał imię ,,Rowek”, tradycyjnie od miejsca, w którym został znaleziony. Foka jest ogólnie osłabiona i mocno zraniona w prawą przednią płetwę. Jej stan można określić jako poważny, ale w miarę stabilny. Obecnie szczenię podlega wstępnej terapii w foczym szpitaliku.


Młoda foka pospolita na plaży w Rowach


Rowek w drodze do helskiego fokarium

Foki pospolite są jednymi z najszerzej rozprzestrzenionych gatunków ssaków płetwonogich na świecie, jednak na naszym wybrzeżu goszczą raczej sporadycznie. 
W ostatnich latach można zauważyć wzrost ilości doniesień o ich obserwacji. Ewenementem był obserwowany rok temu poród foki pospolitej w rezerwacie Mewia Łacha, natomiast nie dawniej jak w ubiegłym tygodniu, dostaliśmy potwierdzony dokumentacją fotograficzną raport o dorosłym osobniku z tego gatunku, pływającym 
  w dolnym biegu rzeki Wisły.
Najbliższym miejscem gdzie regularnie obserwować można foki pospolite jest szwedzka wyspa Olandia, na południowym krańcu której bytuje bałtycka kolonia tych fok.


Rowek pod opieką obsługi fokarium


Rowek w foczym szpitaliku

O każdym przypadku zaobserwowania fok na polskim wybrzeżu należy powiadomić Stację Morską Instytutu Oceanografii UG w Helu. Apelujemy, aby znalezionym fokom zapewnić należyty spokój i obserwować je z bezpiecznej odległości.

Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo, pod numerem telefonu: (58) 675-08-36

Tekst: Michał Bała
Foto: Monika Zubrzycka-Dzioba, Archiwum Stacji Morskiej


<<< POWRÓT