Nerpa na Zatoce Puckiej

Dzięki szybkiej reakcji turystów odwiedzających Półwysep Helski, dnia 15 sierpnia 2012r. do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego dotarła informacja o obserwacji małej foki w rejonie Kuźnicy. Okazało się, że Zatokę Pucką odwiedziła nerpa- foka obrączkowana (Phoca hispida) – najmniejszy gatunek wśród bałtyckich fok. Jest on nieczęsto spotykany w polskiej części Bałtyku. Jego zasoby szacuje się na ok. 8 tys. osobników. Relikt arktycznej historii naszego morza, gatunek polarny. Około 120 lat temu żyło ich tu ok. 200 tysięcy!

Foka odpoczywała w ustronnym miejscu przy opasce chroniącej brzeg od strony Zatoki Puckiej. Doraźne oględziny ciała i reakcji wskazywały na dobry stan zwierzęcia. Nie stwierdzono potrzeby przywożenia go do helskiego fokarium. Ponieważ ten gatunek lubi jeść drobne ryby a szczególnie cierniki, których w zatoce nie brakuje, możliwe jest, że foka zostanie tu dłużej. Jej obecność jest stale potwierdzana.

Obserwacje dzikich fok na polskim wybrzeżu zdarzają się coraz częściej. Dlatego też niezbędna jest rozsądna postawa osób znajdujących się w jej otoczeniu. Foki na plaży odpoczywają po dalekich wędrówkach lub wylegują się w okresie linienia. Zwierzęcia nie należy polewać wodą ani przeganiać w kierunku wody. Jeśli chcą wylegiwać się na brzegu , to muszą mieć zapewnioną możliwość odpoczynku.

Każda informacja o obserwacji fok (także tej nerpy) jest dla pracowników Stacji Morskiej bezcenna, dlatego apelujemy o kontakt z nami pod numerem telefonu 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36 bądź mailem: hel@ug.edu.pl i przesyłanie fotograficznej dokumentacji. 

Tekst: Anna Kulasiewicz
Foto: Paweł Bloch, Nina Bochyńska

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć foki:

     

     

     

     

 


<<< POWRÓT