Laureaci Programu Edukacji Morskiej z wizytą w fokarium

Sierpień to miesiąc, w którym odbyły się rejsy wakacyjne dla laureatów konkursu ekologicznego organizowanego przez Program Edukacji Morskiej już po raz trzeci. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Wszyscy dbamy o Bałtyk” i skierowany był do gimnazjalistów z całej Polski. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać pracę, w której opisali w jaki sposób starają się chronić wody w okolicy ich zamieszkania, a w rezultacie także Bałtyk. 

Patronat honorowy nad III edycją realizowanego na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku objęła Minister Edukacji Narodowej, Krystyna Szumilas oraz Minister Sportu i Turystyki RP, Joanna Mucha. Pomysłodawca całej akcji jest Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich Mateusz Kusznierewicz.


 Nagrodami dla autorów najlepszych prac stały się wakacyjne rejsy po Zatoce Gdańskiej na jachtach Programu Edukacji Morskiej oraz całodniowe szkolenie w Stacji Morskiej IOUG w Helu. Tegoroczne szkolenia dla laureatów odbyły się w sierpniu. Uczestniczyło w nim 16 uczniów gimnazjów z całego kraju. Młodzi adepci żeglarstwa wraz z obecnym na pokładzie jachtu sternikiem mieli okazję uczestniczyć na terenie fokarium m.in. w krótkim teoretyczno-praktycznym kursie wiedzy o ssakach bałtyckich. Otrzymali informacje o ich biologii i zachowaniu, przygotowywali posiłek dla fok i brali udział w ich karmieniu połączonym z treningiem medycznym.

Po zajęciach w fokarium, kursanci udali się do sali edukacyjnej Błękitnej Szkoły, gdzie przekazano im najważniejsze informacje dotyczące mieszkańców Morza Bałtyckiego. Po krótkim wykładzie, wzbogaconym prezentacjami multimedialnymi i filmami edukacyjnymi, grupa udała się na zajęcia w terenie. Odwiedzili teren Parku Wydmowego – miejsca, gdzie odbudowane jest naturalne siedlisko wydmowe – i odbyli tam krótką lekcję z fitosocjologii zbiorowisk wydmowych. Kolejnym punktem zajęć w terenie była wizyta w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Tam obejrzeli ekspozycje tej placówki. Po pogadance na temat historii Bałtyku oraz dawnych metod i narzędzi połowowych, nadszedł czas na wycieczkę na Helski Cypel, czyli najbardziej cenną formę przyrodniczą półwyspu. Po długim i trochę męczącym spacerze wszyscy uczestnicy udali się na wspólny obiad. Wbrew pozorom nie był on zakończeniem całodziennej edukacji o morzu, lecz jej ukoronowaniem, bowiem serwowane jego uczestnikom ryby stały się pretekstem do kontynuacji lekcji – tym razem z „ichtiologii na talerzu”. 

Tekst i foto: Monika i Paweł Selin

Obejrzyj galerię zdjęć:

     

     

     


<<< POWRÓT