Foki rosną na mleku

Minęły już ponad dwa tygodnie od narodzin foczych szczeniąt. Niedługo okres, w którym samice fok szarych zajmują się szczeniętami dobiegnie końca. Jest to okres około 2- 3 tygodni, w tym czasie samice całkowicie poświęcają się szczenięciu nie opuszczając go nawet na chwilę. Młode foki karmione są przez swoje matki tłustym mlekiem , które może zawierać nawet 40- 50% tłuszczu. Na takiej mlecznej diecie przybierają około 2- 3 kg dziennie, stopniowo tracąc swoje jasne niemowlęce futro- lanugo.
Również nasze helskie samice Unda Marina, Ewa i Ania przygotowują swoje dzieci do samodzielnego życia. 

Lada moment spodziewamy się zakończenia okresu foczego macierzyństwa, a maluchy będą zdane na siebie. Na ten trudny etap życia Lubek, Laskorn i Lugier nie muszą się specjalnie przygotowywać. Wszystko czego potrzebują otrzymują od swoich matek wraz z odżywczym mlekiem. Dzięki temu trzy młode samce z dnia na dzień przybierają na wadze i gromadzą zapasy energii. Ich masa ciała zwiększa się stopniowo, nawet o 3 kg dziennie. Kiedy szczenięta przyszły na świat mierzyły około 100 cm, a ich masa ciała nie przekraczała 17 kilogramów. W tej chwili najstarszy z naszych podopiecznych Lubek waży około 55 kg.

Lubek, Laskorn i Lugier również tracą swoje niemowlęce białe futerko, które chroniło je przed niską temperaturą. Miejsce lanugo zastępuje teraz gruba warstwa tłuszczu, która z dnia na dzień się powiększa. 

Najbliższy czas szczenięta zapewne spędzą w porodówkach, w których przyszły na świat, ale już niedługo spodziewamy się wzrostu ich aktywności. Wkrótce nabiorą dużej ochoty by poznać otoczenie, w którym przyszło im żyć. Najbardziej ruchliwy i żądny poznania świata jest obecnie Lugier, syn Ani. Również Laskorn jest bardzo zainteresowany tym co dzieje się poza izolatką, w której przyszedł na świat. Z kolei Lubek, syn Undy Mariny prowadzi bardzo beztroski żywot i całymi dniami odpoczywa leżąc do góry brzuchem.
Z czasem zaczną wchodzić do wody, będą uczyć się pływać i nurkować. Następnie stopniowo zaczną zdobywać umiejętność polowania na ryby. Te umiejętności są niezbędne do życia na wolności, do którego będą zmuszone, gdy już nauczą się samodzielnego życia.


Lubek


Laskorn


Lugier

Tekst: Natalia Makałowska, Klaudyna Sergot
Foto: Wojciech Górski, Paulina Bednarek

21.03.2012

<<< POWRÓT