Zimowy przegląd naszych fok.

Koniec roku to w fokarium Stacji Morskiej IOUG szczególny czas, kiedy foki przygotowują się do zimy i do wyczerpującego dla nich okresu narodzin, macierzyństwa i godów. Wzmaga się apetyt fok, co znajduje odzwierciedlenie w dość szybkim przyroście masy ciała. Obecnie najwięcej - ok 190 kg - waży najstarszy w stadzie samiec Bubas. Masa ciężarnych samic waha się w granicach 160-171 kg, jednak będą one jeszcze przybierać na wadze aż do czasu narodzin szczeniąt, co następuje zwykle na przełomie lutego i marca.
Powyżej foka Ewa na badaniach USG 


Obraz z badania USG foki Ewy z wyraźnie widocznym kręgosłupem płodu 


Kontrolnemu badaniu USG poddaje się także samiec  Fok, u którego weterynarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości.

Jest to również pora na rutynową kontrolę ich stanu zdrowia. W miniony weekend nasz ośrodek odwiedził dr Jörg Driver, konsultant weterynaryjny naszych fok. Dokonał on oględzin wszystkich zwierząt, ocenił stan oczu, które u kilku fok wymagają leczenia, a także pobrał krew do analizy. Badania USG, które wykonał pod kątem weryfikacji czy samice są ciężarne, dały pozytywne rezultaty w przypadku 3 samic – Undy Mariny, Ewy i Ani. U jednej z fok – Agaty - nie widać było płodu, więc najprawdopodobniej w przyszłym roku nie będzie miała potomstwa. Badania będą powtarzane przez opiekunki fok, żeby zweryfikować otrzymany wynik i wykluczyć ewentualną pomyłkę.

Zima, jak co roku, będzie zapewne atrakcyjną dla fok porą. Towarzyszący im wtedy duży apetyt oraz zabawy na śniegu i lodzie powodują ich zwiększoną aktywność. Warto je w tym okresie podglądać. Mamy też nadzieję, że narodziny odbędą się bez komplikacji i przyszłoroczny przychówek zamieszka w naturalnym środowisku.


Tekst: Iwona Pawliczka 
Foto: Krzysztof E. Skóra


<<< POWRÓT