Dzień Ryby 2012 

Finał Pierwszego Ekologicznego Marszu Bałtyckiego w ramach Kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku i Europejskich Tygodni Ryb

 28 lipca 2012r. już po raz kolejny w Helu miał miejsce coroczny letni happening ,,Dzień Ryby”. W tym roku wyjątkowo uroczystość ta zbiegła się z Finałem Pierwszego Ekologicznego Marszu Bałtyckiego, organizowanego w ramach Kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku i Europejskich Tygodni Ryb. Dzień Ryby organizowany był przez miasto Hel, natomiast Marsz Bałtycki i Sprzątanie Bałtyku przez Fundację „Nasza Ziemia” (link: www.naszaziemia.pl).

 Jako że Stacja Morska IOUG w Helu była współorganizatorem obu imprez, toteż postanowiono je połączyć, dzięki czemu rozszerzono ich rangę oraz potencjał. 
Wspólną ideą obu przedsięwzięć było poruszenie w świadomości społecznej tematyki problemów ekologicznych Morza Bałtyckiego (jak np. zanieczyszczenie wody i plaż, utrata bioróżnorodności) oraz promowanie racjonalnej gospodarki bałtyckimi zasobami, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na problem przełowienia łowisk cennych gospodarczo gatunków na całym świecie.

Już od godziny 12.00 na obszarze Parku Wydmowego pracownicy Stacji Morskiej otworzyli trzy stoiska informacyjno-wystawowe poświęcone wymagającym ochrony i troski przedstawicielom bałtyckiego nektonu tj: fokom, jedynym bałtyckim waleniom – morświnom – i rybom. Licznie odwiedzający nasze stoiska goście (wśród których znaleźli się turyści, mieszkańcy Helu, rybacy, a także zaproszeni na happening przedstawiciele władz powiatu, posłowie i ministrowie), mogli zapoznać się z elementami biologii organizmów morskich i sposobami ochrony gatunków zagrożonych oraz podziwiać wystawę rzadkich okazów bałtyckich ryb. Nie zabrakło ,,ciekawskich”, czyli osób odwiedzających nasze stoiska nawet kilka razy w ciągu dnia z coraz to nowymi pytaniami (tendencja ta bardzo nas cieszy, zwłaszcza że szczególnie licznie jest zauważana u młodzieży). 


Stoisko Stacji Morskiej poświęcone bałtyckim rybom.


Stoisko Stacji Morskiej z ekspozycją dotyczącą bałtyckich morświnów.


Stoisko reprezentujące Fokarium Stacji Morskiej IOUG.

Druga część imprezy rozpoczęła się po godzinie 15.00, kiedy to na miejsce dotarli uczestnicy Pierwszego Ekologicznego Marszu Bałtyckiego. Marsz ten był głównym elementem szóstej już edycji Kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku, które w tym roku przebiega pod hasłem „Bałtyk też może...być czysty, bioróżnorodny, pełen ryb”. Marsz Bałtycki rozpoczął się 16 lipca, kiedy to jego uczestnicy ruszyli w kierunku wschodnim ze Stacji Morskiej w Międzyzdrojach. Przez dwa tygodnie idąc tylko plażą pokonywali oni około 25 kilometrów dziennie. Przechodzili nie tylko przez tereny turystyczne, ale też m.in. przez teren poligonu i obszar Słowińskiego Parku Narodowego, wspólnie z jego przedstawicielami. Maszerujący mieli szansę obserwować stan czystości polskich plaż i sposoby w jaki gminy organizują zaplecze sanitarne (liczba śmietników i toalet, tablice informacyjne). Wszystkie napotkane sytuacje problemowe zgłaszane były bezpośrednio do gmin. Przez cały czas trwania marszu prowadzona była również inwentaryzacja wybranych elementów środowiska przyrodniczego. Wyniki wszystkich obserwacji i monitoringu zostaną opublikowane w serwisach internetowych Fundacji Nasza Ziemia i Fundacji Sprzątanie Świata – Polska.


Uczestnicy marszu docierający na małą plażę w Helu. 

Po przybyciu marszu na tzw. Małą Plażę przy Porcie Wojennym w Helu, kulminacyjnym punktem było ułożenie „żywego” kształtu ryby na plaży przed Parkiem Wydmowym przez gości, uczestników marszu oraz wszystkich chętnych i wykonanie zdjęcia z wysokości. Z okazji zakończenia marszu otwarto również, przy wejściu do Parku Wydmowego wielkoformatową wystawę fotografii o życiu w Bałtyku pt: ,,Ryby bałtyckiego skarbca”. Na koniec (w godz. 17.00-21.00) w muzeum fokarium Stacji Morskiej odbywały się projekcje filmu: „The end of the line”/”Bezrybie” i animacji tłumaczącej zjawisko przełowienia. Wstęp na projekcje filmu był bezpłatny dla wszystkich zwiedzających fokarium.


Uczestnicy marszu i goście zgromadzeni na plaży przed parkiem wydmowym.

Gośćmi sobotniego wydarzenia byli: Minister kancelarii prezydenta RP: Sławomir Rybicki,  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska: Beata Jaczewska, Poseł na sejm RP: Robert Biedroń, Zastępca Burmistrza miasta Helu: Jarosław Pałkowski, Przewodniczący rady miasta Helu: Marek Chroń.

Tekst: Michał Bała, Monika Selin

Foto: Paweł Bloch, Paweł Selin

Obejrzyj galerię zdjęć:

     

     

     

     

     

 


<<< POWRÓT