Wkrótce narodziny fok

Na przełomie lutego i marca w fokarium Stacji Morskiej IO UG na świat przyjdą młode foki szare. Ciąża samic tego gatunku trwa 11,5 miesiąca. Przed rozwiązaniem samice magazynują zapasy energetyczne w postaci tłuszczu osiągając wagę nawet 220 kg. Masa ciała samic w helskim fokarium waha się w granicach 180 - 210 kg i nadal rośnie, co sugeruje, że wkrótce na świecie pojawią się szczenięta.

W ostatnich dniach opiekunom fok udało się wykonać u dwóch samic badania ultrasonograficzne, które potwierdziły ciążę. Aparat USG został zakupiony w ramach projektu „Wsparcie restytucji ssaków bałtyckich w Polsce” realizowanego przez WWF Polska we współpracy ze Stacją Morską IO UG w Helu (przeczytaj: Foki pod kontrolą USG).

 

Samica Ewa w trakcie wykonywania badania USG

Zdjęcie USG Undy Mariny z widocznym kręgosłupem płodu.

Na kilka dni przed porodem, przyszła focza mama, wychodzi na plaże w celu znalezienia spokojnego miejsca, gdzie wyda na świat swoje szczenię.

Po porodzie matka opiekuje się swoim dzieckiem około 3 tygodni, w czasie których karmi je wyjątkowo tłustym mlekiem. Może zawierać ono do 50 % tłuszczu. Dzięki takiej diecie mała foczka potrafi przybierać na wadze nawet 2 kg dziennie. Cały ten okres szczenię spędza na plaży, poznając otoczenie i magazynując niezbędne do przeżycia zapasy tłuszczu. Młoda foka posiada białe futro zwane lanugo, które pełni rolę kamuflażu, a co za tym idzie ochronę przed potencjalnymi drapieżnikami. Po 3 tygodniach matka pozostawia swoje młode, które samo musi się nauczyć pływać oraz polować (przeczytaj: Z życia fok).

Samica Ania w trakcie karmienia córki Jolki w tydzień po porodzie

Foki szare rezydujące w fokarium Stacji Morskiej uczestniczą w projekcie, który ma na celu odtworzenie koloni fok na polskim wybrzeżu. W ramach tegoż projektu wszystkie focze szczeniaki urodzone w naszej placówce są wypuszczane do Morza Bałtyckiego. Dodatkowo, ranne i chore osobniki znalezione na polskich plażach są poddawane rehabilitacji na terenie Stacji Morskiej oraz, w pełni zdrowia, przywracane naturalnemu środowisku. Więcej informacji o projekcie znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładceProjekt restytucji”.

Rozpoczął się okres, w którym coraz częściej będzie można zobaczyć foki na polskim wybrzeżu. Niezmiennie apelujemy do wszystkich, którzy zaobserwują lub znajdą żywe bądź też martwe foki o kontakt ze Stacją Morską IO UG w Helu pod numerem telefonu:

(58) 675-08-36 lub 601-88-99-40 (24 h)

Tekst: Wioleta Świniarska, Mikołaj Zybała
Foto: Marek Trzeciak, Archiwum SMIOUG


Gdy spotkasz fokę:

1.  NIE ZBLIŻAJ SIĘ ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć !

2.  POZWÓL  FOCE WYJŚĆ NA LĄD !  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne !

3.  NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI ! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii plus  601-88-99-40 !

Pamiętaj !

1. Foka na plaży lub w morzu jest u siebie ! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku ! Uszanuj to. 

2. Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby ! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu !

3. Zawiadom Stację Morską IO UG w Helu !  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków. Telefony (całodobowe):  601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36.


<<< POWRÓT