Laureaci Programu Edukacji Morskiej w Helu

10 maja br. odbyła się uroczysta inauguracja II edycji Programu Edukacji Morskiej (PEM), o czym pisaliśmy już wcześniej (kliknij). W jej ramach zorganizowano konkurs ekologiczny „Bałtyk pod ochroną”, pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Ambasadora Miasta Gdańska ds. Morskich Mateusza Kusznierewicza. Konkurs był skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych z województwa pomorskiego. Jego uczestnicy w dwuosobowych zespołach pod nadzorem nauczyciela prowadzącego, mieli za zadanie opracować plakat lub ulotkę informacyjną na temat wybranego gatunku chronionego fauny lub flory Morza Bałtyckiego.

Laureaci konkursu przygotowują ryby na karmienie fok

Nagrodami dla autorów najlepszych prac stały się wakacyjne dwutygodniowe rejsy po Zatoce Gdańskiej na jachtach Programu Edukacji Morskiej oraz całodniowe szkolenie w Stacji Morskiej IOUG w Helu. Pierwsze takie szkolenie dla laureatów odbyło się 6 lipca br. Uczestniczyło w nim 4 uczniów z pomorskich gimnazjów – gimnazjum Nr 2 w Chojnicach oraz gimnazjum Nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku – laureatów pierwszych miejsc w obu kategoriach. Młodzi pasjonaci morza wraz z obecnym na pokładzie jachtu sternikiem i przedstawicielką organizatora konkursu mieli okazję uczestniczyć na terenie fokarium m.in. w krótkim teoretyczo-praktycznym kursie wiedzy o naszych fokach. Otrzymali informacje o ich biologii i zachowaniu, przygotowywali dla nich posiłek i brali udział w karmieniu połączonym z treningiem medycznym.

Podczas lekcji w Błękitnej Szkole

Po lekcji foczej, udali się do sali edukacyjnej Błękitnej Szkoły, gdzie przekazano im najważniejsze informacje dotyczące mieszkańców Morza Bałtyckiego. Po części teoretycznej, wzbogaconej prezentacjami multimedialnymi i filmami edukacyjnymi, grupa udała się na zajęcia w terenie. Odwiedzili teren Parku Wydmowego – miejsca, gdzie rewitalizowane jest naturalne siedlisko wydmowe – i odbyli tam krótką lekcję z fitosocjologii zbiorowisk wydmowych, po czym udali się do Muzeum Rybołówstwa w Helu, aby obejrzeć ekspozycje tej placówki. Po pogadance na temat historii Bałtyku oraz dawnych metod i narzędzi połowowych, nadszedł czas na wycieczkę na Helski Cypel. Ta unikatowa forma geomorfologiczna, zbudowana wyłącznie z przenoszonego morskimi prądami piasku, jest miejscem niezwykle cennym przyrodniczo. Korzystając ze sprzyjającej spacerom pogody, laureaci konkursu obejrzeli ów urokliwy zakątek Helu, wysłuchali garści informacji o jego cechach i nieco zmęczeni długim wędrowaniem udali się na wspólny obiad. Wbrew pozorom nie był on zakończeniem całodziennej edukacji o morzu, lecz jej ukoronowaniem, bowiem serwowane jego uczestnikom ryby stały się pretekstem do kontynuacji lekcji – tym razem z „ichtiologii na talerzu”.

Wizyta i pogadanka w Muzeum Rybołówstwa

Tekst: Monika Selin
Foto: Anna Graczyk-Stankiewicz, Program Edukacji Morskiej

 <<< POWRÓT