Bałtycka nerpa

Stacja Morska od lat apeluje o zgłaszanie do naszej placówki  wszelkich obserwacji fok na polskim wybrzeżu. Dnia 05.09.2011 roku turysta z Krakowa, Pan Maciej Nogieć, zgłosił obecność foki na plaży w Gdyni Redłowie. Za pośrednictwem Straży Miejskiej w Gdyni informacja ta trafiła do Stacji Morskiej w Helu.

Z opisu osobnika wynikało, że jest to foka młoda i może potrzebować pomocy. Pracownicy Stacji około godz. 12:30 przybyli na miejsce. Już na pierwszy rzut oka nie było wątpliwości – była to młoda foka obrączkowana (Phoca hispida) inaczej nazywana nerpą. Gatunek ten do życia i rozrodu potrzebuje chłodnych, śnieżnych zim, dlatego też jest rzadko spotykany w naszej części Bałtyku.


Foto: Paweł Bloch

Foka została odgrodzona od licznie przebywających na plaży turystów. Po oględzinach i dokonaniu dokładnej dokumentacji fotograficznej postanowiliśmy pozostawić fokę na plaży. Osobnik był wyraźnie dobrze odżywiony i nic nie wskazywało na to, żeby foka miała jakieś problemy zdrowotne. Mając świadomość, że foka mogła przebyć duże odległości zanim postanowiła odpocząć na brzegu, istotne było zapewnienie jej jak największej wolnej przestrzeni i spokoju.

Po zakończeniu interwencji pracowników Stacji Morskiej dalszą obserwację kontynuowali wolontariusze Błękitnego Patrolu. Obecność młodej foki odnotowywana była do późnych godzin wieczornych. Następnego dnia z rana nie było już jej na miejscu. Popołudniu otrzymaliśmy jednak kolejne zgłoszenie obserwacji tej samej foki w Gdyni Redłowie. Jak długo foka będzie chciała zostać na polskich plażach?

Niezmiennie prosimy o kontakt wszystkich, którzy zaobserwują lub znajdą foki, pod numerem telefonu: (58) 675-08-36 lub 601-88-99-40 (24h).

Przeczytaj więcej o fokach obrączkowanych i jak zachowywać się w obecności foki. 

Paweł Bloch

Obejrzyj galerię zdjęć:
(autor zdjęć: od 1 do 6 Mikołaj Zybała, od 7 do 12 Paweł Bloch)

     

     

     

     

            

<<< POWRÓT