Knop - foczy chłopczyk

W dniu 6 marca 2011r. o godzinie 23.46 w fokarium Stacji Morskiej IO UG przyszło na świat pierwsze w tym roku focze szczenię. Matką samczyka została pochodząca z Estonii foka Ania. Jak co roku przychówek otrzymuje imiona rozpoczynające się na kolejną literę alfabetu, tym razem jest to litera „K”. Mały otrzymał imię Knop, co w języku kaszubskim znaczy chłopak. Ojcem malucha jest starszy z samców - Bubas. Kilkanaście godzin po urodzeniu samczyk ważył 15,85 kg przy długości ciała 119 cm. Rok 2011 to jedenasty już sezon narodzin fok szarych w helskim fokarium, które po uzyskaniu samodzielności uwalniane są do naturalnego środowiska, zasilając bałtycki ekosystem.

Międzynarodowy projekt odtwarzania fok szarych na Bałtyku pod auspicjami HELCOM-u rozwija się coraz lepiej. Z ok. 4,5 tysiąca fok w końcu lat 80 jest ich dziś ok. 20 tysięcy (ze 100 tysięcy jakie odnotowywano na przełomie XIX i XX wieku). Symptomy powrotu fok szarych na polskie wybrzeże też już widać, choć ciągle zbyt dużo znajdowanych jest ich martwych ciał na polskich plażach.

Najłatwiej foki szare dostrzec jest dziś  w rejonie ujścia Wisły oraz u brzegów Słowińskiego Parku Narodowego.  Szczególnie cieszy ich małe stadko w Rezerwacie Mewia Łacha. W 2010 roku widywano tu ich nawet piętnaście sztuk.

Projekt wsparcia restytucji i ochrony fok szarych prowadzimy obecnie wspólnie z WWF Polska i licznymi partnerami, z których najdłużej pomagają ratować foki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Polkomtel S.A. operator sieci plus.

Oprac. Marcin Gawdzik
Foto: Paulina Bednarek

 

             

 


<<< POWRÓT