ZASIEDLANIE ŁACHY ?

Piaszczyste łachy u ujścia Przekopu Wisły kształtowane są piaskiem niesionym przez rzekę, falowaniem i prądami wód Zatoki Gdańskiej. Mamy tylko dwa takie siedliska w Polsce. Drugim jest Ryf Mew na środku Zatoki Puckiej. Oba stanowią doskonałą ostoje dla ptaków. Łachy w ujściu Wisły są nawet ornitologicznym rezerwatem – Mewia Łacha. Oba obejmuje system ochrony obszarów morskich BSPA HELCOM oraz Natura 2000.

Mewia Łacha w ciągu ostatnich paru lat zyskała nowy gatunek – foki szare. O ile od lat pojawiały się tu pojedynczo to w latach ostatnich ich stadko systematycznie się powiększa. Pod koniec lata 2009 roku było ich już aż dwanaście. W tym roku znowu się pojawiły. Zdjęcie zrobione 30 maja 2010 pokazuje ich cztery. Jest tu jeden dorosły i jeden młody samiec, jest samica a także młoda, jednoroczna foka o nieustalonej płci.

 

Foki na łasze pisku w ujściu Wisły
Foto: D.Bógdał, Archiwum SMIOUG w Helu.

Rozrodu fok szarych na polskim wybrzeżu nie obserwowano już od dziesięcioleci. Czy tegoroczne grupa podejmie ten wysiłek zobaczymy. Ale rozstrzygnięcia możemy się spodziewać na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Może się uda.

Dziś, po prawie 30 latach czynnej ochrony fok na Bałtyku przez państwa zrzeszone w HELCOM- ie,  ich liczebność powoli wzrasta. Z 3-4 tysięcy w latach 80, wzrosła do ok. 23 tysięcy obecnie. Niestety wciąż nie ma porodów fok na Pd. Bałtyku. Musimy jeszcze trochę poczekać.

W tym czasie warto przygotować ludzi na obecność tych sympatycznych zwierząt na plaży.

<<< POWRÓT