Bałtyk bogatszy o 7 fok

W dniu 15 czerwca 2010r. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu przeprowadziła, w miejscowości Czołpino na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, akcję wypuszczenia do Bałtyku 7 fok szarych.

Stacja Morska od 2002 roku realizuje projekt restytucji fok szarych (Halichoerus grypus) na południowym Bałtyku. Polega on na działaniach ochronnych, badawczych i edukacyjnych, a jednym z nich jest wypuszczanie do naturalnego środowiska młodych zwierząt rodzących się w helskim fokarium. Projekt ma na celu m. in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów. Ponadto prowadzimy rehabilitację chorych fok znajdowanych na polskich plażach, które również docelowo wypuszczane są na wolność. 

W tym roku działania w ramach projektu restytucji fok szarych na południowym Bałtyku wzmocnione są przez partnerstwo z WWF Polska. Wspólnie realizujemy projekt „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” współ-finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.  W ramach tego projektu zakupione zostały m.in. nowoczesne nadajniki dla wszystkich wypuszczonych fok, które pozwolą nam dokładnie śledzić wędrówki zwierzęt. Więcej o projekcie przeczytaj tutaj.

W tym roku zostało wypuszczonych do naturalnego środowiska 7 młodych foki. Są to 3 foki urodzone w helskim fokarium (Jolka, Jantar i Jadrinka) oraz 4 młode osobniki urodzone na wolności.

Więcej informacji o poszczególnych fokach znaleźć można na stronach:

Jolka http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2010/nocny_porod.htm

Jantar http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2010/urodziny_o_swicie.htm

Jadrinka http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2010/narodziny_jadrinki.htm

Orzechówka http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2010/foka_Orzechowo.htm

Darka http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2010/Foka_Darlowko.htm

Sobiś http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2010/trzecia_foka.htm

Mika http://www.hel.ug.edu.pl/aktu/2010/mika_z_mikoszewa.htm

Wszystkie foki, oprócz znaku wymrożonego na boku ciała oraz elektronicznego czipa umieszczonego pod skórą u nasady ogona, zaopatrzono w nadajniki satelitarne (nadajniki mają różne kolory w celu ułatwienia identyfikacji osobników nawet z dużej odległości). Sygnały z transmiterów umożliwiają zbieranie danych o pozycjach geograficznych zwierzęcia i mogą służyć podejmowaniu decyzji o ustanowieniu ewentualnych ostoi ochronnych. Nadajniki satelitarne przyklejane są do sierści na karku zwierzęcia. Jest to zabieg całkowicie dla foki bezbolesny, a obecność nadajnika nie stanowi dla niej niemal żadnego dyskomfortu. Foki monitoruje się przez kilka miesięcy, aż do momentu wyczerpania się baterii w nadajnikach. Transmitery po okresie eksploatacji odpadają samoistnie wraz z sierścią liniejącej w kolejnym sezonie foki (zazwyczaj w kwietniu lub maju).

Trasę wędrówek naszych podopiecznych po Morzu Bałtyckim można obserwować na stronie internetowej fokarium Stacji Morskiej www.fokarium.pl , gdzie pod hasłem "Śledzimy nasze foki" znajduje się  aktualna mapa.

Wypuszczone foki często wędrują wzdłuż wybrzeża i wychodzą na brzeg, aby odpocząć. Gdy spotkasz na plaży fokę (z nadajnikiem lub bez niego):

  • NIE ZBLIŻAJ SIĘ ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć !

  • POZWÓL FOCE WYJŚĆ NA LĄD !  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne !

  • NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI ! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii Plus  601-88-99-40 !

Pamiętaj!

  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie ! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to. 

  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby ! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu!

  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu !  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.

 

58-675-08-36 lub 601-88-99-40

Stacja Morska  Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Morska 2,  84-150 Hel, e-mail: hel@ug.edu.pl

 

 

Opracował: Marcin Gawdzik
Foto: Anna Kulasiewicz i Paweł Bloch

<<< POWRÓT