Kasia wróciła do Bałtyku

W dniu 10 sierpnia 2010r. pracownicy Stacji Morskiej IO UG w ramach projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” wypuścili do Bałtyku fokę szarą o imieniu Kasia. Foka ta została znaleziona w dniu 4 kwietnia 2010r. na brzegu w miejscowości Kopań (kilka kilometrów od Darłówka). Gdy trafiła do Stacji Morskiej ważyła zaledwie 12,15 kg przy długości ciała 93 cm.

Foto: Jerzy Abramowicz

Ze względu na problemy zdrowotne Kasia  nie została wypuszczona z pozostałymi młodymi fokami w dniu 15 czerwca br. (czytaj). Stało się to dopiero teraz, gdy była już w pełni zdrowa. Miejscem wypuszczenia była tzw. odmorski brzeg półwyspu pomiędzy Jurata a Helem. Foka została zaopatrzona w nadajnik satelitarny. Przez kilka miesięcy, aż do momentu wyczerpania się baterii, foka powinna przekazywać  nam swoją pozycję geograficzną, temperaturę wody i głębokość na której przebywa. Nadajnik po wyczerpaniu baterii odpadnie od przyklejonego futra foki przy najbliższym linieniu sierści, co ma miejsce zwykle w okresie końca wiosny.

Foto: Krzysztof E. Skóra

Wypuszczone foki często wędrują wzdłuż wybrzeża i wychodzą na brzeg, aby odpocząć. Gdy spotkasz na plaży fokę (z nadajnikiem lub bez niego):

 

  • NIE ZBLIŻAJ SIĘ ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć !

  • POZWÓL FOCE WYJŚĆ NA LĄD !  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne !

  • NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI ! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii Plus  601-88-99-40 !

Pamiętaj!

  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie ! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to.

  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby ! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu!

  • Zawiadom Stację Morską IO UG w Helu !  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.

58-675-08-36 lub 601-88-99-40

Stacja Morska  Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Morska 2,  84-150 Hel, e-mail: hel@ug.edu.pl

 

 

Opracował: Marcin Gawdzik

<<< POWRÓT