Ryba badacz

W dniu 3 grudnia 2009r. na wysokości miejscowości Dąbki pan Roman Romejko złowił olbrzymiego jesiotra. Ryba mierzyła 1,5 m długości i ważyła 15,4 kg. Pod płetwą grzbietową miała zamontowany archiwizujący hydrologiczne dane znaczek elektroniczny. Złowioną rybą był jesiotr ostronosy. Treść naniesionej na znaczek informacji jednoznacznie pozwoliła poznać źródło jej pochodzenia oraz część historii jej życia.

Pan Roman Romejko trzymający złowionego jesiotra

Jesiotr po wyjęciu z sieci został przetransportowany na przystań. Tam został zmierzony, zważony i później wypuszczony z powrotem do morza. Zdjęty z ryby znaczek został wysłany do naukowców z Niemiec, którzy mu to urządzenie zamontowali.

Nie był to jedyny, tak duży jesiotr złowiony przez rybaków z Dąbek. Jednak tylko jeden z nich był wyposażony w takie urządzenie. Od momentu wypuszczenia ryby rejestrowało ono głębokość, na której ryba przebywała, temperaturę i zasolenie wody na całym szlaku jej wędrówki.

Miejsce złowienia jesiotra ostronosego ze znaczkiem archiwizującym.

Jesiotr pochodził z eksperymentu, o którym informowaliśmy wcześniej (czytaj). Ryba ta została wypuszczona wraz z ponad 100 osobnikami tego gatunku 12 listopada 2009r. do Zatoki Pomorskiej. Wszystkie zostały dodatkowo zaopatrzone w typowe znaczki identyfikacyjne typu „floy tag”. Jedynie dziesięciu z nich wszczepiono urządzenia archiwizujące dane środowiskowe.

 

Urządzenie archiwizujące zdjęte z jesiotra złowionego 3.12.2009r. w Dąbkach.

W imieniu własnym i realizatorów eksperymentu chciałbym serdecznie podziękować panu Romanowi Romejko za przekazanie tego znaczka i zdjęć złowionego jesiotra.

Dziękuję także rybakom z: Jarosławca, Darłowa, Dąbek, Unieścia, Chłopów i Ustronia Morskiego za pomoc i przekazanie spostrzeżeń z obserwacji jesiotrów na naszym wybrzeżu.

Michał Skóra
ZRW IRS
22.11. 2010r.

<<< POWRÓT