Nocny poród

Kolejny sezon porodowy w fokarium Stacji Morskiej IOUG w Helu rozpoczęła samica o imieniu Ania. Dziś, o godzinie 1:33 w nocy 12-letnia mama wydała na świat kolejne zdrowe potomstwo. Jego ojcem jest 23-letni Bubas. Zarówno matka jak i szczenię czują się dobrze. 

Nocny dyżur przy kamerach.

Już po trzech godzinach życia młode spożyło pierwszą porcję matczynego mleka. Pierwsze trzy tygodnie życia upłyną mu głównie na jedzeniu tego wyjątkowo pożywnego pokarmu i spaniu. Pozwoli to szczenięciu przybierać na wadze nawet ok. 2,5 kg dziennie.

Po tym czasie mama pozostawi młode własnemu losowi. Kolejne dwa do trzech miesięcy będzie się uczyć pływania, nurkowania oraz polowania na ryby w basenach fokarium. W czerwcu wraz ze swoim przyszłym rodzeństwem, wyposażone w specjalny nadajnik zostanie wypuszczone do Bałtyku w ramach prowadzonego przez SMIOUG i WWF projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce”. Dane o jego trasach i tempie migracji oraz sytuacjach, w jakich będzie się ono znajdowało, wzbogacą wiedzę o czynnikach determinujących życie młodych fok szarych w naszym morzu.

(kliknij na miniatury, aby je powiększyć)

W helskim fokarium w najbliższym czasie oczekujemy jeszcze trzech narodzin. Zachęcamy do śledzenia historii nowonarodzonego szczeniaka oraz jego przyszłego rodzeństwa za pośrednictwem naszego serwisu.

Tekst: Mikołaj Zybała
Foto: Krzysztof E. Skóra
Hel, 2.03.2010r.<<< POWRÓT