Narodziny Jadrinki

Najstarsza samica w helskim hodowlanym stadzie fok szarych, Unda Marina, już od poniedziałku przygotowywała się do porodu. Wreszcie we wtorek 09.03.2010r. o godz. 21:07 urodziła młodą fokę. Szczenię okazało się samicą, której nadaliśmy imię Jadrinka. Imię to w języku kaszubskim oznacza małą rybacką sieć.

Mama Unda Marina z dzieckiem Jadrinką.

Już kilka godzin po porodzie Unda Marina karmiła swoje szczenię mlekiem. Przez następny miesiąc matka będzie bardzo troskliwie opiekować się swoim dzieckiem, karmiąc je co kilka godzin wysokokalorycznym mlekiem. Unda Marina w naszej placówce urodziła już dziesięć zdrowych szczeniąt.

Maluch przed pierwszym ważeniem.

Niestety, są też wieści mniej radosne. Tego samego dnia swojego synka urodziła również foka Agata, która od 2004r. nie zachodziła w ciążę. Z tym większą uwagą wolontariusze i pracownicy Stacji Morskiej obserwowali przebieg ciąży Agaty. W poniedziałek 08.03.2010r. oznaki zbliżającego się porodu były już czytelne, samica poruszała się nerwowo w swojej izolatce. Wreszcie późno w nocy, 09.03.2010r. o godz. 3:35 nastąpiły narodziny. Jednak nie wszystko było w porządku, synek Agaty nie poruszał się, okazało się, że nie żyje. Na podstawie analizy zapisów z kamery video ustalono, iż młoda foka była martwa już w czasie porodu. Pobrane próbki krwi, które zostały przewiezione do specjalistycznego laboratorium w Gdyni, pozwolą określić przyczynę śmierci malucha.

Inne urodzone w tym roku foki – Jolka i Jantar – mają się dobrze i są regularnie karmione przez swoje opiekuńcze matki. W szczególnie krótkim okresie laktacji u fok szarych, młode muszą szybko przybrać na wadze. Szczenię, ssąc pożywne mleko, przybiera na wadze dziennie około 2 – 3 kg. Jolka dziś (10.03) ważyła 34,9 kg i mierzyła 109 cm długości. Jantar jest nieco lżejszy od przyrodniej siostry, dziś przed południem ważył 29,5kg, mierząc przy tym 113 cm. Podobnego przybierania na masie i wzrostu możemy oczekiwać od Jadrinki. Dziś mierzyła 93 cm i ważyła 16 kg.

Wszystkie urodzone w tym roku foki otrzymały imiona rozpoczynające się na literę „J”. To dziesiąta z kolei litera w alfabecie, a oznacza to, że to już dziesiąty rok porodów szczeniąt w naszym fokarium. W tym roku działania w ramach projektu restytucji fok szarych w Bałtyku Południowym wzmocnione są przez partnerstwo z WWF Polska. Wspólnie realizujemy projekt „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.  W ramach tego projektu zakupione zostaną m.in. nowoczesne nadajniki, które pozwolą nam dokładnie śledzić nasze foki po wypuszczeniu do morza Bałtyckiego. Więcej o projekcie przeczytaj tu.

Tekst: Paweł Bloch
Foto: Paweł Bloch
Hel, 10.03.2010r.

Obejrzyj galerię urodzonych w tym roku szczeniąt:

Jolka dwa dni po urodzeniu.

Jolka z troskliwą mamą - samicą Anią.

Jantar tuż po urodzeniu.

Jantar przygotowywany do ważenia na tym zdjęciu ma siedem dni...<<< POWRÓT