Mika z Mikoszewa

W niedzielę 11.04.2010r. na numery alarmowe Stacji Morskiej (601-88-99-40) i Błękitnego Patrolu (795-536-009) zgłoszono odnalezienie kolejnej młodej foki na plaży. Zaobserwowano ją o godz. 13-tej na plaży w Mikoszewie. Już po 20 minutach na miejsce przybyli wolontariusze Błękitnego Patrolu. Po nadesłaniu zdjęć do pracowników Stacji Morskiej stwierdzono, że szczenię należy do gatunku foka szara (Halichoerus grypus), ma zaledwie parę tygodni i pokryte jest futrem niemowlęcym, zwanym lanugo. Niepokojące były ślady krwi na tylnej płetwie i spuchnięta dolna szczęka młodej foki.

Młodziutka foka szara na plaży w Mikoszewie. W tle ustawiana zabezpieczająca taśma przez wolontariusza Błękitnego Patrolu. Foto: Jan Wilkanowski.

O godz. 17-tej przy foce byli już obecni pracownicy Stacji Morskiej. Podjęli decyzję o zabraniu szczenięcia na rehabilitację do szpitalika dla fok w Stacji Morskiej w Helu. To już piąta foka przywieziona do Helu w tym roku. 

Foka okazała się samicą, nadano jej imię Mika, tradycyjnie nawiązując do miejsca jej znalezienia. Zaraz po przywiezieniu do szpitalika ważyła 15,35 kg, a długość jej ciała wynosiła 88 cm. Mika była odwodniona i głodna, interwencji medycznej wymagała także infekcja jej żuchwy, wywołana urazem mechanicznym. Po wyleczeniu i odchowaniu samiczka, wraz z pozostałymi maluchami przebywającymi na rehabilitacji w naszej placówce, zostanie wypuszczona do swojego naturalnego środowiska.

Mika w szpitaliku dla fok. Foto: Krzysztof Skóra.

W tym roku działania w ramach projektu restytucji fok i ich rehabilitacji w Bałtyku Południowym wzmocnione są przez partnerstwo z WWF Polska. Wspólnie realizujemy projekt „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Tekst: Paweł Bloch
Hel, 12.04.2010r.


<<< POWRÓT