Foka z Orzechowa

W dniu 29 marca 2010r. do Stacji Morskiej IO UG w Helu dotarła informacja o zauważeniu foki przez  wędkarzy w miejscowości Orzechowo. Na miejsce zostali skierowani wolontariusze Błękitnego Patrolu, którzy czuwali nad foką i zabezpieczyli teren do przybycia pracowników Stacji Morskiej. Foka okazała się samicą, jeszcze młodym szczeniakiem i po wstępnych oględzinach, które wykazały m.in. niedożywienie i odwodnienie, została zabrana do Helu, gdzie została umieszczona w foczym szpitaliku.

Po przywiezieniu foki do Helu podano jej, ze względu na poważny stan zdrowia, wiele lekarstw m.in.: leki przeciwzapalne, kroplówkę, antybiotyki i leki przeciwwstrząsowe.

Foka otrzymała imię Orzechówka. Całą noc pracownicy Stacji Morskiej obserwowali zwierzę bacząc na to czy jego stan się nie pogarsza. Dziś rano (30.03.2010r.) nastąpiła lekka poprawa. Aktualnie stan foki określamy jako stabilny, a rokowania co do sukcesu leczenia jako ostrożne. Będziemy starali się ją uratować. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to po rehabilitacji i odzyskaniu sił wróci do Bałtyku. 

Tekst: Marcin Gawdzik, Paweł Bloch
Foto: Krzysztof E. Skóra, Natalia Makałowska, Bartek Muszyński

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia Orzechówki.

 

   

   

(kliknij na miniaturki, aby je powiększyć)

 

Apelujemy o zgłaszanie wszelkich przypadków obserwacji foki lub morświna.
Prosimy o kontakt z nami:

Stacja Morska 
Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
pod czynne całą dobę numery telefonów: 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36
a także na adres: hel@ug.edu.pl 


<<< POWRÓT