Dzień Ryby w Helu 2010

W ubiegłą sobotę, 24 lipca 2010r., po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Ryby w Helu. Z tej okazji, wzorem lat ubiegłych, włodarze miasta przygotowali szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów. Na plaży nad zatoką odbywał się drużynowy konkurs budowania ryb z piasku, Teatr Kulinarny przygotowywał zupę rybną, którą potem rozdawano wszystkim mającym ochotę jej posmakować, zaś popołudniu w gastronomiczne szranki stanęli helscy restauratorzy.
Tegoroczny Dzień Ryby miał także wymiar edukacyjno-informacyjny. W helskiej marinie odbyła się promocja książki pt. „OKO RYBY. IMPRESJE Z PÓŁWYSPU HELSKIEGO” i spotkanie z bohaterami tej publikacji. W samo południe przy Urzędzie Miasta Klub Gaja zaprezentował happening pt. „Życzenia do złotej rybki”, podczas którego przekonywano konsumentów, że powinni świadomie dokonywać zakupu odpowiednich ryb. W ramach hapeningu rozdawano edukacyjny podręcznik zatytułowany „Ryby mają głos”, a dzieci malowały złote rybki na wielobarwnym dywanie. 
Przez cały dzień w pobliżu wyjścia z fokarium funkcjonowało przygotowane specjalnie na tę okazję przez pracowników Stacji Morskiej IO UG w Helu stoisko informacyjne. Podobnie jak w ubiegłym roku tak też i teraz opatrzone było ono hasłem „Bez ryb nie będzie rybaków, fok i morświnów!”. Pracownicy Stacji Morskiej oraz wolontariusze opowiadali zainteresowanym o rybach mieszkających w Bałtyku oraz ich beneficjentach, którzy bez rodzimej ichtiofauny żyć nie mogą. Nie zabrakło więc materiałów edukacyjno-informacyjnych poświęconych fokom oraz morświnom, a także opowieści o tym, jak te zwierzęta radzą sobie z problemami, które je spotykają w Bałtyku. Bardzo dużą atrakcją dla najmłodszych odwiedzających nasz punkt informacyjny były balony wypełnione helem, do których przywiązane były fotografie przepięknych bałtyckich śledzi, których widok jest dziś tak rzadki w polskich sklepach.

Tekst: Monika Selin
Foto: Krzysztof Skóra, Paweł Bloch

26.07.2010r.

Obejrzyj galerię zdjęć:

     

     

     

<<< POWRÓT