english version

Cenne zgłoszenie o złowieniu jesiotra

Do Zakładu Ryb Wędrownych IRŚ w Gdańsku, Instytutu Ekologii Wód Słodkich i Rybactwa
Śródlądowego w Berlinie oraz Stacji Morskiej UG w Helu dotarła 24 maja 2010r. wiadomość od p. Andrzeja Czapskiego o złowieniu jesiotra ostronosego. Ryba została złowiona 20 maja na Zalewie Szczecińskim.


   

Jesiotr ostronosy złowiony 20 maja na Zalewie Szczecińskim (foto: A. Czapski)

Długość ryby wynosiła 45cm. Jesiotr ważył 300g. Ryba straciła znaczek zewnętrzny. Posiadała widoczne otwarte podbrzusze i resztki szwów. Prawdopodobnie ryba rozerwała założone uprzednio szwy, kiedy walczyła w sieci. Jesiotr został przywieziony żywy na bazę rybacką, gdzie został zmierzony, zważony i sfotografowany. Ponadto rana została delikatnie zszyta, a ryba wypuszczona w rejon, gdzie była mała ilość sprzętu rybackiego.

Świeża rana i szwy pozwoliły szybko określić historię jesiotra. Ryba ta pochodziła z grupy 10 osobników, które 6 maja 2010 roku zostały wypuszczone do Odry około 5 km na północ od Gryfina. Ryby zostały wypuszczone, aby poznać szybkości ich spływania do morza. Przed wypuszczeniem jesiotrów do rzeki wszczepiono im nadajniki telemetryczne. W trakcie tego zabiegu ryby były pod narkozą 

   

Umieszczanie nadajnika i zaszywanie jamy brzusznej jesiotra (foto: M. Skóra)

Wypuszczenie jesiotrów do naturalnego środowiska poprzedziło umieszczenie specjalnych odbiorników (hydrofonów) na wybranych bojach nawigacyjnych w miejscach oczekiwanych dróg migracji tych ryb w kierunku Zatoki Pomorskiej. Użyte hydrofony zapisują datę i czas przemieszczenia się ryb w rejonie ich działania. Do odebrania sygnału wysyłanego przez nadajnik telemetryczny jest koniecznym, aby ryba minęła hydrofon w promieniu do ok. 200m.

Dr Frank Fredrich przy przyczepianiu hydrofonu do boi nawigacyjnej, 07.04.2010r. 
(foto: M. Skóra)

Dziękujemy rybakom z Zalewu Szczecińskiego za niezwłoczne poinformowanie nas o fakcie złowienia jesiotra i podzieleniu się informacją. Jesteśmy mile zaskoczeni ich postawą. Można to uznać za pomyślną perspektywę, ponieważ sukces prowadzonych obecnie działań w celu odtworzenia samo rozradzającej się populacji tych ryb w naszych rzekach w dużej mierze bazuje na wsparciu rybaków.

Dodatkowo chcielibyśmy podziękować zespołowi z Urzędu Morskiego w Szczecinie (Baz Oznaczenia Nawigacyjnego ze Szczecina i Świnoujścia) za pomoc przy prowadzaniu naszych badań.

Michał Skóra
ZRW IRS
28.05.2010

<<< POWRÓT