Bieługa z ... Bałtyku

W naszym Bałtyku pływa coraz więcej jesiotrów i krzyżówek międzygatunkowych tych ryb. Poza rybami, które są celowo doń wypuszczane np. jesiotr ostronosy w ramach programu przywracania jesiotrów do Morza Bałtyckiego (czytaj), duża ilość tych zwierząt stanowią tzw. uciekinierzy z ośrodków hodowlanych. Przykład odłowienia właśnie takiego jesiotra został wcześniej podany na stronie Stacji Morskiej (czytaj).

W marcu dotarła do nas informacja od dr Jörna Gessnera z Instytutu Ekologii Wód Śródlądowych i Rybactwa Śródlądowego w Berlinie (Leibniz-Institute für Gewässerökologie und Binnenfischerei) o złowieniu przez wędkarza potężnej ryby jesiotrowatej w Zatoce Kilońskiej.

26 lutego 2010 r. została złowiona bieługa o długości 1,3 m. Po wyciągnięciu ryby z wody okazało się, że jesiotr ma uszkodzenia ciała przy ogonie i krwawi. Zadeklarowana przez wędkarza masa ryby (45 kg) wydaje się, że jest przesadzona i że maksymalnie bieługa mogła ważyć około 20 kg (dr Gessner). Przynętą, na która wzięła ryba było mięso mięczaka.

Ostsee-Stör

Bieługi to jedne z największych wędrownych ryb, które na tarło wędrują do rzek. Naturalnym obszarem występowania tego gatunku są zlewiska Morza Kaspijskiego, Czarnego, Azowskiego i wschodniej części Morza Śródziemnego. Osiągają wiek ponad 100 lat i masę powyżej 1,5 tony. W żołądkach największych osobników spotykano czasami nawet noworodki foki kaspijskiej (Nikolski 1956).

Bieługi osiągają długość ponad 6 m (Kolman 1999). Wedle dr Gessnera parę miesięcy temu, także złowiono ten sam gatunek ryby. Najprawdopodobniej oba osobniki pochodziły z tego samego gospodarstwa rybackiego.

Być może za parę dobrych lat u polskich brzegów rybacy złowią tak potężną rybę.

Michał Skóra
ZRW IRS
19.03.2010

Źródło:

http://www.fischundfang.de 
Kolman R, Jesiotry, Wyd. IRS,136 pp.
Nikolski G, 1956, Ichtiologia szczegółowa, Pań. Wyd. Rol. i Leśne, 624 pp.

<<< POWRÓT