O 3 foki więcej !

W dniu 9 czerwca 2009r. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu przeprowadziła, w miejscowości Czołpino na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, akcję wypuszczenia do Bałtyku 3 fok. 

Są to 2 szczenięta z gatunku foka szara, które przyszły na świat w fokarium Stacji Morskiej w marcu 2009 roku, o imionach Icek i Isk oraz niezwykła rzadkość na naszym wybrzeżu, przybysz z północy Bałtyku, młody samiec foki obrączkowanej urodzony na wolności, któremu nadano imię  Mikołajek. 

Icek

Isk

Mikołajek

Icek urodził się w dniu 2 marca 2009r. jako pierwsze tegoroczne szczenię. Jego matką jest jedenastoletnia samica Ewa. Młodszy z samców, Isk,  syn piętnastoletniej Undy-Mariny,  przyszedł na świat 4 marca 2009r. Mikołajek  został znaleziony na helskiej plaży  4 maja br. kiedy był jeszcze w niemowlęcym wieku. Przebywał on w Stacji Morskiej do momentu osiągnięcia samodzielności.

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu od 2002r. realizuje projekt reintrodukcji fok szarych (Halichoerus grypus) na południowym wybrzeżu Bałtyku. Polega on na działaniach ochronnych, badawczych i edukacyjnych, a jednym z nich jest wprowadzanie do naturalnego środowiska młodych zwierząt rodzących się w helskim fokarium. Projekt ma na celu m. in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów. Ponadto placówka prowadzi rehabilitację chorych fok znajdowanych na polskich plażach, które również docelowo wypuszczane są na wolność. 

Focze szczenięta opuściły fokarium Stacji Morskiej ze specjalnymi znakami identyfikacyjnymi - wymrożonym na boku ciała numerem ( Icek: P28, Isk: P29 a Mikołajek: P0 ) - pozwalającym rozpoznać fokę z dużej odległości oraz elektronicznym czipem, umieszczonym pod skórą u nasady ogona, którego numer można sprawdzić za pomocą specjalnego czytnika jedynie z bliska. Urodzone w fokarium Icek i Isk zaopatrzono ponadto w przyklejone do karku nadajniki, które foki gubią po kilku miesiącach wraz z liniejącą sierścią. Sygnały z  nadajników umożliwiają zbieranie danych o pozycji geograficznej zwierzęcia i mogą służyć podejmowaniu decyzji  o ustanowieniu ewentualnych ostoi ochronnych. Isk popłynął z tradycyjnym nadajnikiem satelitarnym, który pokaże jego wędrówkę. Icek wyposażony został w użyty po raz pierwszy w projekcie  transmiter działający w systemie GPS-GSM, który oprócz pozycji zbiera też informacje o głębokości i długości czasu nurkowania oraz temperaturze wody w miejscu przebywania foki.

We wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych partneruje nam wieloletni sponsor projektu - firma POLKOMTEL S.A. (operator sieci Plus).

Trasę wędrówek naszych podopiecznych po Morzu Bałtyckim można obserwować na stronach serwisu Stacji Morskiej IO UG:  www.fokarium.pl, gdzie pod hasłem "Śledzimy nasze foki" znajduje się aktualna mapa ich migracji.

 

Wypuszczone foki często wędrują wzdłuż wybrzeża i wychodzą na brzeg, aby odpocząć. Gdy spotkasz na plaży fokę z nadajnikiem lub bez niego:

 

  • POZWÓL FOCE ODPOCZĄĆ NA LĄDZIE!  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne! To zwierzęta lądowo – wodne, ich obecność na brzegu jest naturalna!

  • NIE ZBLIŻAJ SIĘ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć! Nie karm jej, nie dopuszczaj do niej innych ludzi i zwierząt

  • NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia, zadzwoń pod czynne całą dobę numery:

 

058-675-08-36 lub 0 601-88-99-40

Stacja Morska  Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Morska 2,  84-150 Hel, e-mail: hel.univ.gda.pl

Trasy wędrówek fok wypuszczonych w 2008 roku (www.fokarium.pl)

Miejsce wypuszczenia Słowiński Park Narodowy – plaża w Czołpinie.

 

W roku 2009 projekt restytucji fok szarych na płd. Bałtyku, w ramach którego prowadzona jest hodowla i rehabilitacja fok oraz działania edukacyjne, a także zakup nadajników satelitarnych oraz transmisja danych, wsparli w sposób szczególny:

 

            

 

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z akcji wypuszczenia fok 

 

     

 

   

 

   

 

<<< POWRÓT