PLANETA OCEAN 

– Odkrywając świat morskiej bioróżnorodności

ã Laurent Ballesta / L’Oeil d’Andromede

15 maja 2008 roku, w Łodzi, zainaugurowana została  wystawa pod tytułem Planeta Ocean – Odkrywając świat morskiej bioróżnorodności. Trwać będzie ona do 28 września tego roku. Autorami wystawy są francuscy biolodzy morza: Laurent Ballesta i Pierre Descamp. Powstała ona przy współpracy z IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów), natomiast patronat honorowy objęły władze Łodzi oraz województwa łódzkiego.

 

ã Laurent Ballesta / L’Oeil d’Andromede

Autorzy wystawy Laurent Ballesta i Pierre Descamp.

W uroczej scenerii, na wolnym powietrzu w Parku Staromiejskim w Łodzi, pojawiły się 82 piękne i urzekające swoimi kolorami zdjęcia, przedstawiające nieznane zazwyczaj życie podwodnych krain. Plansze widać już z daleka, gdyż ich wymiary wynoszą 180 cm x 120 cm. Ponadto są one oświetlone w nocy, dzięki czemu wystawę można podziwiać przez całą dobę. Bezpłatny wstęp zapewnia możliwość poszerzania wiedzy o naszym środowisku nawet najmniej zamożnym mieszkańcom oraz turystom.

 

ã Laurent Ballesta / L’Oeil d’Andromede

Specjalna oferta edukacyjna skierowana jest do młodzieży powyżej 12 roku życia oraz studentów. W jej skład wchodzą między innymi zajęcia proekologiczne, zwiedzanie wyżej wymienionej wystawy ze specjalnym przewodnikiem oraz kino letnie – w każdy piątek i sobotę wyświetlane będą pełnometrażowe filmy przyrodnicze. Część oferty edukacyjnej można obejrzeć na stronie www.planetaocean.pl. Można się tam dowiedzieć nieco o mieszkańcach podwodnych środowisk, o ich problemach oraz sposobach ochrony. Znajdują się tam także wybrane zdjęcia, będące przedsmakiem całej wystawy oraz konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

 

ã Laurent Ballesta / L’Oeil d’Andromede

Wiedzę o mało znanym, lecz niezwykle ciekawym życiu podwodnym należy popularyzować. Tego typu akcje bardzo dobrze się do tego przyczyniają. Tak atrakcyjna, również pod względem edukacyjnym, wystawa dotycząca świata mórz i oceanów została zorganizowana w głębi lądu i cieszy się wielkim zainteresowaniem. Może więc należałoby się zastanowić, czy nie zrobić podobnej ekspozycji w Helu, mieście z trzech stron otoczonym morzem oraz odwiedzanym przez tysiące turystów pragnących tę wielką wodę oglądać. Pomysł ten godny jest zastanowienia tym bardziej, że wystawa ta jest ekspozycją mobilną i można by ją zaprezentować w Helu np. w przyszłym sezonie turystycznym.

 

ã Laurent Ballesta / L’Oeil d’Andromede

Więcej informacji o wystawie i autorach oraz organizatorach i konkursie internetowym,

na stronach:

www.planetaocean.pl

www.centrumziemi.eu

www.planetaocean.pl/konkurs

 

Joanna Krzak

16.05.2008r.

<<< POWRÓT