2007 - ROKIEM DELFINA

WIZYTA U POLSKICH BRZEGÓW

Wiadomość do Stacji Morskiej dotarła niemal zaraz po zdarzeniu, ale dopiero po miesiącu otrzymaliśmy  materialny – filmowy dowód  na to, co w rozmowie telefonicznej  wydawało się niewyobrażalną sensacją. Otóż w dniu 27 kwietnia 2007 przed godziną 14 - tą  grupa łowiących w rejonie Łeby dorsze wędkarzy dostrzegła płynące w znacznej odległości cztery walenie. Telefonujący  do nas pan Krzysztof Wysocki (autor jedynego dokumentującego do zdarzenie filmu i zdjęć) miał wątpliwości co on i jego koledzy właściwie widzieli  -  morświny czy delfiny?

Jak na zwyczaje bałtyckich morświnów byłaby to bardzo liczna grupa, gdyż zwykle pływają one w pojedynkę. Z kolei dla delfinów  taka  ilość nie jest  zaskakująca. Ale w Bałtyku grupa delfinów to z kolei wielka rzadkość.  Jeśli pojawiają się w naszym morzu to są to zwykle zabłąkane pojedyncze osobniki.

A jednak, przysłany nam film ponad wszelką wątpliwość wskazuje, że były to delfiny, choć duża odległość wykonanych ujęć uniemożliwia jak na razie precyzyjne oznaczenie gatunku. Widoczne na filmie  wystające ponad powierzchnię relatywnie wysokie sierpowate płetwy oraz bardzo jasne powierzchnie boków wynurzających się ciał wskazują właśnie na tę rodzinę waleni.  Płetwy morświnów są krótsze, o kształcie niemal równobocznego trójkąta, a płynąc pokazują wyłącznie czarną powierzchnię grzbietu.  Inaczej też wynurzają się i nurkują. Czynią to szybciej i w krótszych okresach czasu.

Delfiny niestety nie podpłynęły do kutra i jak na razie nie ma ich ujęć z bliska. To utrudnia ostateczną taksonomiczną identyfikację zwierząt. Brakuje też, co nas niepokoi, kolejnych doniesień o ich obecności w innych częściach morza.

Ostatnie tak masowe pojawienie się delfinów u naszych brzegów miał o miejsce w rejonie Pomorza Zachodniego w 1852 roku. Odnotowano wówczas 5 martwych ciał delfinów butlonosych. W XIX wieku dwa inne delfiny tego gatunku odnotowano w Zalewie Wiślanym (w 1885 i  1892). Jeszcze wcześniej dwa takie przypadki miały miejsce w XIII wieku.

Z innych gatunków delfinów, których obecność odnotowanie w naszej strefie Bałtyku należy wymienić delfiny zwyczajne (w latach  1616 i 1885) oraz kilkukrotnie pojawiające się, szczególnie w ostatnich latach delfiny białonose (1862, 1989, 1994, 1995 i 1997), a także dwie wizyty białuch (1979 i 1986).

Do największych lokalnych zoogeograficznych sensacji zalicza się natomiast dwukrotne stwierdzenie w Zatoce Gdańskiej tropikalnego gatunku delfina pręgobokiego (w latach 1999 i 2000) oraz ostatnie z roku 2006, pierwsze odkrycie w polskiej strefie (a drugie w Bałtyku) - delfina białobokiego.

To miło ze strony czwórki dzielnych waleni, że odwiedziły nas w czasie gdy ogłoszono, że rok 2007 jest Rokiem Delfina:

 www.yod2007.org i www.ascobans.org

  

Mapka z zaznaczonym rejonem obserwacji delfinów.

Stacja Morska UG prosi wszystkie osoby, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji o zaobserwowaniu żywych lub złowieniu oraz znalezieniu na brzegu martwych ciał waleni (delfinów,  morświnów)  o kontakt telefoniczny (całą dobę): 

(058) 675-08-36 lub 0601-88-99-40 bądź pocztą elektroniczną: e-mail: hel@univ.gda.pl.

 

Iwona Kukilk

Krzysztof E. Skóra

    

    

Cztery dokumentalne kadry z filmu wykonanego 27 kwietnia 2007r.

 (autor Krzysztof Wysocki z Koła)

 

film z delfinami (kliknij aby obejrzeć)

<<< POWRÓT