Więcej barwen!

W listopadzie 2007r. opublikowaliśmy raport o połowie barweny w południowej części Zatoki Gdańskiej. Informacja ta wzbudziła spore zainteresowanie wśród osób śledzących takie niespodzianki w składzie polskiej ichtiofauny. Pojawiły się dodatkowe wiadomości o napotkaniu tych ryb w polskich wodach Bałtyku. Okazuje się, jak poinformował nas Pan Adam Wiliński, że wcześniej, niemal na samym środku Zatoki Gdańskiej (w kwadratach S/T 4/5), w dniu 22 października 2007 taką samą rybę złowił włokiem dennym jeden z kutrów z Górek Zachodnich.

Barwena (o długości ok. 26-26,5 cm). Foto: Adam Wiliński. 

Zdjęcie dzięki uprzejmości autora.

Dodatkowo o listopadowym połowie jeszcze jednej barweny w połowach przemysłowych (szczegółowych danych brak) doniósł na forum internetowym „PRZYRODA” w dniu 1 grudnia 2007r. dr Szymon Bzoma z Morskiego Instytutu Rybackiego.

Barwena (okaz z kolekcji MIR, Gdynia).

Źródło fotografii: www.forum.przyroda.org dr Szymon Bzoma.

Zatem musiało jesienią coś istotnego zajść w układzie wód przydennych naszej strefy Bałtyku i rejonu Zatoki Gdańskiej, że te pełnomorskie, wręcz oceaniczne ryby dotarły aż tutaj do, choć przydennych, to zwykle bardziej wysłodzonych i słonawych: ośmio-, dziewięcio- promilowych wód zatoki. Jednak na razie nie mamy potwierdzeń o istotnym wlewie słonych wód z Morza Północnego.

Krzysztof E. Skóra

<<< POWRÓT