Co u naszych fok ?

Tegoroczny przychówek naszego rozrodczego stada fok szarych to trzy szczeniaki: 2 samce i jedna samiczka. Gafel jest synem Ani i przyszedł na świat jako pierwszy – w nocy z  27 na 28 lutego. W piątym dniu po urodzeniu ważył on 22,1 kg, ale w wyniku intensywnego karmienia tłustym mlekiem mamy, 21 marca ważył już 67,3 kg. Tej samej nocy co Gafel przyszedł też na świat kolejny samiec, syn Ewy – Gryf. On z kolei 3 marca ważył 21,05 kg, ale w miarę upływu czasu przybierał na wadze mniej, niż starszy samczyk. W rezultacie ważony tego samego dnia co Gafel (21.03), był lżejszy o niespełna 17 kg – ważył 50,5 kg. Urodzona 10 marca foczka Glada, córka najstarszej samicy w naszym stadzie, Undy Mariny, nie dorównywała samcom pod względem masy ciała. Dzień po urodzeniu ważyła ona co prawda 15,5kg, a 3 dni później już 20,2 kg, ale jej maksymalna waga to 48,95 kg.

Glada i Gryf

Od dnia swoich urodzin małe foki podrosły, w chwili obecnej już nie przybierają na wadze, wręcz przeciwnie – chudną. Nie odżywiają się jeszcze samodzielnie całymi rybami, a jedynie wylegują na słońcu, pływają i korzystają z materiału zapasowego, zgromadzonego podczas pobierania pokarmu od mamy. Najbardziej aktywnym szczeniakiem jest, najlżejszy z całej trójki, Gryf. 13 kwietnia ważył on 40,6 kg i to właśnie syn Ewy najczęściej widywany jest przez odwiedzających helskie fokarium podczas zażywania kąpieli w basenikach. Pod względem aktywności w wodzie ustępują mu zarówno Glada (46,85 kg), jak i najcięższy – Gafel (54,7 kg). Ten ostatni przeważnie wygrzewa się na brzegu, co chwilę przysypiając. Przyjdzie mu jeszcze trochę schudnąć, zanim będzie obserwowany w wodzie tak często, jak jego przyrodnie rodzeństwo. 

Gafel

Jest to już siódmy sezon narodzin fok w helskim fokarium. Włącznie z tegorocznym przychówkiem przyszło tu na świat 15 szczeniąt, 8 samiczek i 7 samców. Gafla, Gryfa i Gladę można oglądać w fokarium, do czego serdecznie Państwa zachęcamy.

Monika Konkel

<<< POWRÓT