Morświny w Madisonie

Październik jest miesiącem wyjątkowym, jeśli chodzi o ochronę zwierząt. W jego pierwszym tygodniu obchodzony jest Światowy Tydzień Zwierząt, zaś cały październik uznany jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Z tej właśnie okazji w Galerii Handlowej Madison w Gdańsku odbyła się całodzienna impreza „Zwierzaki w Madisonie”. Królowały w niej psy, można było bowiem zobaczyć pokazy strzyżenia i czesania swoich pupilów, pokazy psiej mody, zorganizowano Konkurs Psów Rasowych i Nierasowych oraz pokazy psów pracujących. 

Ale tego dnia w gdańskim Madisonie nie zabrakło również morskiego akcentu. Przygotowała go Stacja Morska IO UG, która zorganizowała akcję „Ratujmy Bałtyckie Morświny”. Była to doskonała okazja dla mieszkańców Trójmiasta do zapoznania się z biologią, ekologią, ochroną morświna i istniejącymi zagrożeniami dla tego gatunku.

Przy stoisku informacyjnym można było „wyposażyć się w wiedzę” 

oraz materiały edukacyjne.

Przez cały czas trwania imprezy funkcjonowało stoisko informacyjne z ulotkami. Osoby zainteresowane mogły zobaczyć model morświna (odlew naturalnej wielkości). Model okazał się bardzo przydatny do przedstawienia wielkości morświna. Częste rozczarowanie, że „jest taki mały”, ustępowało po wyjaśnieniach, iż te naprawdę olbrzymie wieloryby pojawiają się w naszym morzu dość rzadko i większość z nich kończy swój żywot tutaj tragicznie. Przy stoisku można było też zasięgnąć informacji na temat biologii tego gatunku oraz problemu przyłowu.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały i oglądały prezentację o morświnach.

Najciekawszą częścią naszej akcji były prezentacje multimedialne i konkursy dla dzieci, dotyczące szeroko pojętego życia w Morzu Bałtyckim. Spotkały się one także z zainteresowaniem ze strony osób dorosłych, które z uwagą i zainteresowaniem słuchały przygotowanych wykładów. Dzieci uczestniczące w konkursach otrzymywały zestawy nagród m.in. pluszowe morświny, które szczególnie je cieszyły.

Główna gwiazda imprezy, Cezary Żak, prezentuje prace plastyczne dzieci.

Podczas tej imprezy rozstrzygnięto również konkurs plastyczny pt. „Ratujmy bałtyckie morświny”. Autor nagrodzonej pracy, Szymon, otrzymał odtwarzacz mp3. Ponadto będzie mógł przyjechać razem ze swoją klasą na zajęcia do Błękitnej Szkoły w Helu.

Mamy nadzieję, że również takie mniej typowe akcje edukacyjno – informacyjne dobrze spełnią swoją rolę. Wiedza dotycząca problemów Bałtyku i jego mieszkańców powinna dotrzeć także do najmłodszych, by móc w przyszłości zaprocentować. Ponadto staraliśmy się podczas tej imprezy wypromować Hel jako miejsce, gdzie poprzez realizację szeregu projektów edukacyjnych szerzy się wiedzę z zakresu biologii, ekologii i ochrony Bałtyku.

Tekst: Monika Konkel, Tatiana Mikiciuk

Zdjęcia: Szymon Skura

<<< POWRÓT