Koniec spławiania śmieci

W sobotę 18 sierpnia 2007r., odbył się Międzynarodowy Dzień Sprzątania Bałtyku, którego głównym organizatorem była Fundacja Nasza Ziemia. Ta jednodniowa akcja miała przyczynić się nie tylko do zmniejszenia zanieczyszczeń u wybrzeży Bałtyku, ale też miała skłonić do zmiany zachowania ludzi którzy nie dbają o środowisko. Pamiętajmy, że woda ze wszystkich, nawet najmniejszych rzek i strumyków wpada do morza. To właśnie nimi, śmieci są spławiane jak tratwy do Morza Bałtyckiego.

Wydarzenie to miało zjednoczyć wszystkich ludzi którzy chcą, aby Bałtyk był czysty, ludzi którzy uważają, że czas, aby wreszcie zadbać o nasze morze, a nie tylko z niego korzystać.

Istnieje kilka organizacji i projektów, które zajmują się ciągłą walką o powiększenie świadomości ludzkiej o stanie wód Bałtyku. Starają się znaleźć najlepsze, ekologiczne rozwiązania dla ludzi którzy bezpośrednio korzystają z zasobów naszego morza, czyli dla rybaków, żeglarzy, marynarzy, właścicieli łodzi wypoczynkowych itd. Jednym z nich jest projekt Bałtycka Bryza (Baltic SeaBreeze), lecz dnia 18 sierpnia każdy mógł pokazać jak zależy mu na losie naszego morza.

Głównym punktem tego dnia było sprzątanie plaż. W niektórych miejscowościach dołączyli do nas żeglarze, rybacy, a nawet płetwonurkowie, którzy oczyszczali dno morskie z odpadów. Natomiast Stacja Morska IO UG zorganizowała sprzątanie wydm na „Małej Plaży” od strony Zatoki Puckiej.

Pełen kosz i 14 worków zebranych śmieci

Część pracowników oraz studenci, którzy w tym czasie przebywali w Stacji Morskiej, wysprzątali wydmy oraz wypielili dużą część gatunków roślin, których być tam nie powinno.

Usunięcie tych „biologicznych śmieci” miało na celu przygotowanie terenu pod projektowany "Park Wydmowy", który będzie częścią  "Błękitnej Wioski". Już tydzień później na terenie pojawiły się śmieci przerzucane z plaży przez turystów.

Stos wyrwanych chwastów

Stacja Morska IO UG oraz Morze Bałtyckie dziękują wszystkim, którzy nie są obojętni na leżące na plaży śmieci.

Szymon Skura

20.08.2007r.

<<< POWRÓT