Depka na  Zatoce Puckiej 

W niedzielę 7 stycznia 2007r. dotarła do Stacji informacja o zaobserwowaniu foki w Rewie na Zatoce Puckiej. Szybko okazało się, iż jest to Depka. Jak już wcześniej podawaliśmy 1 stycznia br. widziana była w Ustce. Zastanawialiśmy się wtedy czy popłynie dalej na wschód czy wróci do Niechorza, który od 2004 roku jest  jej "domem". Najwyraźniej Depka nabrała ochoty na wędrówkę po polskich brzegach. Najprawdopodobniej to ona widziana była w piątek 5 stycznia w Jastrzębiej Górze skąd mieliśmy sygnał o zauważeniu foki. Co dalej zrobi Depka? Może odwiedzi Hel? Zobaczymy. Jak zawsze czekamy na Państwa informacje o Depce i innych fokach na polskich brzegach (mile widziane są zdjęcia). 

Marcin Gawdzik

8.01.2007r.

 

Śpiąca Depka w Rewie. Foto: Mikołaj Zybała

 

Co robić gdy spotkasz fokę?

·         Pozwól foce wyjść na ląd!  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!

·         Nie zbliżaj się do foki i nigdy nie próbuj jej dotykać lub łapać! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!

·         Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu!

·        Zawiadom Stację Morską UG w Helu!  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków. Numery naszych całodobowych gorących linii: 0601-88-99-40  lub (058) 675-08-36.

Pamiętaj!

Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! 

To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to!

<<< Archiwum 2007r.

<<< Historia Depki