Dębek zdrowieje

Przywieziona przez pracowników Stacji Morskiej IO UG 31 lipca br. młoda foka pospolita czuje się coraz lepiej. Mały samczyk został znaleziony na plaży w Dębkach, a następnie przetransportowany do Helu, gdzie poddano go badaniom diagnostycznym. Już 2 dni później maluch sam wsunął się do baseniku z wodą, gdzie pływał przez około 3 min. Codziennie jest karmiony przez sondę – rurkę wprowadzaną do przewodu pokarmowego – wzbogacaną wersją „zupy rybnej” tzn. z dodatkiem witamin, mikroelementów i tranu. Dębek otrzymuje także antybiotyki. Wszystko po to, aby szybko nabrał sił. Samczyk wyraźnie powraca do zdrowia, przytył około kilograma, stał się bardziej ruchliwy, sam decyduje się na pływanie w specjalnie dla niego przeznaczonym basenie.

Dziś (6 sierpnia 2007r.) rano młody samczyk po raz pierwszy zjadł całą rybę! To wydarzenie rokuje pomyślnie dla jego przyszłych losów.

Mamy nadzieję, że, jeśli tak dalej pójdzie, już niedługo nie będzie potrzebował naszej pomocy. Podobnie jak inne foki, po procesie leczenia i rehabilitacji zostanie wypuszczony do Bałtyku.

Dębek w foczym szpitaliku, czuje się coraz lepiej i tak też wygląda

Podczas karmienia „zupą rybną” przez sondę

Tekst: Monika Konkel

Foto: KES

<<< POWRÓT