Spotkanie działaczy  Baltic SeaBreeze w Helu

Wszyscy coraz bardziej zwracamy uwagę na nasze otoczenie. Nikt nie chce żyć i odpoczywać wśród śmieci. Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, również oczekujemy, że miejsca w które się udajemy są czyste.

W 2005 roku, grupa ludzi, z wszystkich krajów nadbałtyckich rozpoczęła projekt o nazwie Baltic SeaBreeze (Bałtycka Bryza). Chcą oni  uświadomić jak największej liczbie osób o ich powinnościach względem Morza Bałtyckiego. Głównym odbiorcą są ludzie którzy mają największy kontakt z morzem (marynarze, rybacy, turyści). W dniach 14 – 16 maja br. w Stacji Morskiej IO UG w Helu odbyło się spotkanie działaczy tego projektu. Głównym menadżerem projektu jest Henrik Alsén z Keep Sweeden Tidy Foundation, natomiast Aija Bäckström z Keep the Archipelago Tidy z Estonii była głównym koordynatorem spotkania. Podstawowym celem tej wizyty było dopracowanie szczegółów związanych z wydaniem podręczników dla właścicieli oraz osób korzystających z morskich przystani jachtowych (tzw. „marin”). Książki będą przetłumaczone na kilka języków w tym polski i zostaną wydane pod koniec tego roku.

 

Uczestnicy projektu Baltic SeaBreeze i Błękitnej flagi

15 maja w helskim fokarium (w projekcie uczestniczą Stacja Morska i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego) odbyło się także spotkanie z właścicielami polskich marin w sprawie systemu nadawania certyfikatu „Błękitnej Flagi”.  Flaga ta jest bardzo prestiżowym wyróżnieniem jakości usług świadczonych dla morskich turystów (plażowiczów, żeglarzy). Jachty które zawitają do mariny wyróżnionej tym znakiem, mają gwarancję, że jest dobrze wyposażona, jest w niej czysto, sprzyja środowisku przyrodniczemu oraz klientom. Spotkanie to ukazało także typowe problemy dla polskich przedsięwzięć które mają dorównać europejskim standardom. Rozwiązania i porady zostaną uwzględnione również w wyżej wspomnianym podręczniku. Czy Hel jest w stanie sprostać podobnym wyzwaniom turystycznego rynku?

Szymon Skura

<<< POWRÓT