Ludzie DF

Duży Format Gazety Wyborczej przyznał tytuły „Człowieka Dużego Formatu 2006”. Dziesiątka laureatów to ludzie „inni”. Charakteryzują się odwagą i tym, że w swoich pomysłach są zawsze kilka kroków przed resztą, a idąc do przodu zmieniają świat zwykle zaczynając od swojego „podwórka”.

Wśród nich znalazł się helanin – Krzysztof E. Skóra, twórca placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, który dbając o przyrodę miejsca w którym mieszka stara się rodakom wytłumaczyć fenomen Morza Bałtyckiego (wywiad dla Dużego Formatu Gazety Wyborczej).

Oto sylwetki pozostałych nagrodzonych:

1. Aneta Szyłak - kurator Instytutu Sztuki "Wyspa" w Gdańsku prężnie działającego na byłych terenach Stoczni Gdańskiej uważanego za  najciekawszą galerię w Trójmieście. Mimo braku dotacji budżetowych i wielu innych trudności  organizuje doceniane przez krytyków sztuki i publiczność wystawy.

2. Anna Streżyńska - prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która wojuje z monopolem TP SA, a ostatnio zajęła się również drugim wielkim polskim monopolistą – Pocztą Polską.

3. Yga Kostrzewa, Agnieszka Kraska, Joanna Reniger, Sandra Rutkiewicz, które wytoczyły zwycięską sprawę przeciwko dwóm radnym PiS miasta Poznania za porównywanie homoseksualizmu do nekrofilii, pedofilii i zoofilii.

4. Anna Mazepa-Sobiak - młoda mama z Gdańska, która po obejrzeniu w telewizji pobitego dziecka wymyśliła i rozkręciła akcję przeciwko przemocy domowej "Kocham. Nie biję".

5. Siostra Grażyna Mucha, która pracuję w hospicjum dla zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS, spisuje historie ich życia i walki z chorobą. 

6. Stanisław Wałkiewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Niepełnosprawnych Intelektualnie we wsi Pakówka, który odważył się na konfrontację z problemem seksu dla niepełnosprawnych i konsekwentnie realizuje wizję przyjaznego pensjonariuszom domu pomocy społecznej.

7. Marek Raczkowski, rysownik - satyryk, za walkę z psimi odchodami na terenach polskich miast a przy okazji z hipokryzją i zaściankowością  rodaków.

8. Ksiądz Piotr Sadkiewicz, proboszcz, który w swojej parafii w Leśnej koło Żywca zachęca z sukcesami parafian do „Podzielenia się swoim ciałem” - oddawania szpiku kostnego, krwi i gotowości oddawania organów do transplantacji.

9. Marek Tronina, który reanimował upadający Maraton Warszawski i wykreował go na wielkie wydarzenie sportowe.

MG

Więcej informacji o nagrodzonych można przeczytać na stronie:

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75480,3838278.html

<<<POWRÓT