Nasz humbak w Finlandii ?

Z dalekiej Finlandii, przez Internet dotarła do nas niezwykła wiadomość od Pani Agaty Depki. Otóż, w dniu 03.07.2006r. kanał tamtejszej telewizji „NELONEN” podał, że na wodach Zatoki Botnickiej w pobliżu miejscowości Himanka, która leży pomiędzy miastami Kokkola a Oulu (patrz mapa) udało się zarejestrować obecność wieloryba. Uczyniono to aparatem z telefonu komórkowego dlatego uzyskany i nadany w TV przekaz filmowy nie był wysokiej jakości * .  

 

Miejsce zlokalizowania humbaka na wodach Zatoki Botnickiej (03.07.2006)

Parę godzin później dzięki zdjęciom jakie nadesłała nam Pani  Penina Blankett z Ministerstwa Środowiska Finlandii mogliśmy dokonać ich porównania  z tymi jakie wykonywaliśmy  humbakowi w dniu 31.03.2006r. w Zatoce Gdańskiej.  Analizując je, wnioskujemy, że humbak z Zatoki Botnickiej jest najprawdopodobniej tym samym, który na przełomie marca i kwietnia tego roku był u naszych wybrzeży.

Czekając na nowe i lepsze fotografie, na zamieszczonej poniżej ilustracji pokazujemy zauważone podobieństwo. Czytelniejszych danych na razie nie ma.

Ujęcia oznaczone cyframi 1 i 2 pochodzą z Zatoki Gdańskiej, a 3 i 4 z Zatoki Botnickiej. Strzałki pokazują podobny zarys szram na grzebiecie wieloryba.

Z niecierpliwością oczekujemy stuprocentowego potwierdzenia jego tożsamości.

Krzysztof E. Skóra

*

Aby zobaczyć ten  film, należy pod internetowym adresem www.nelonen.fi/uutiset oglądnąć wiadomości z 3.07 br.  wchodząc z lewej strony u dołu ekranu w katalog „Kahdeksan uutiset",  a następnie na link "Maanantai 3.07"

<<<POWRÓT