Kolejny finwal u wybrzeży Niemiec

W dniu 16 stycznia 2006r. na łamach niemieckiej gazety „Die Welt” ukazał się artykuł o znalezionym u tamtejszych wybrzeży martwym wielorybie. Ten waleń to finwal (Balaenoptera physalus), którego ciało zauważył rybak dwa dni wcześniej pływający w rejonie Zatoki Wismarskiej. Ostatnim takim przypadkiem, również u granic niemieckich, był martwy przedstawiciel tego samego gatunku znaleziony w lipcu 2005 roku (kliknij). 

Wydarzenie to było okazją do zorganizowania 18 stycznia przez Greenpeace demonstracji przed ambasadą japońską w Berlinie, zarzucając tamtejszej władzy odłów tych zwierząt pod przykrywką badań naukowych.

W polskiej strefie Bałtyku finwale są niezwykle rzadkimi gośćmi. Odnotowano je w latach: 1874 (okolice Gdańska), 1899 (rejon Dziwnowa), 1930 (Zatoka Pucka).

Finwale to ssaki morskie zaliczane do waleni, fiszbinowców i rodziny fałdowców. Cechą fiszbinowców odróżniającą je od swych uzębionych kuzynów (kaszalotów, delfinów i morświnów) są rogowe płyty zwisające ze szczęki górnej tzw. fiszbin.  Fiszbin tworzy podobną do sita strukturę, która umożliwia  żerowanie na ławicach małych zwierząt. Finwale posiadają od 260 do 480 takich rogowych płytek po jednej stronie szczęki.

Finwale występują na obu półkulach i są obserwowane blisko wybrzeży. Są one widywane w wodach oceanicznych strefy tropikalnej, umiarkowanej i polarnej. Są to duże ssaki o smukłym i opływowym kształcie.

Zwierzę znalezione u wybrzeży Niemiec mierzyło 17 metrów, a jego masa wahała się między 20-25 ton. Osobnik był jeszcze młody i niedojrzały płciowo, a także bardzo wychudzony.

Dorosłe finwale dorastają do maksimum 27 m na półkuli południowej, większość z półkuli północnej dorasta do 24 m. Duże zwierzęta dochodzą do masy około 75 ton.

Najbardziej specyficzną cechą tych zwierząt jest ich ubarwienie. Barwa ciała jest szara przechodząca do czarnej zaś podgardle, brzuch, spodnie strony płetw piersiowych i płetwy ogonowe są białe. Głowa ma asymetryczną kolorystykę. Lewa część żuchwy jest zwykle ciemniejsza, a prawa jaśniejsza. Na głowie występują delikatne wzory w kształcie litery V.

Finwale pływają z prędkością prawdopodobnie nawet do 37km/h. To je czyni jednymi z najszybszych wśród wielkich wielorybów. Żyją czasami samotnie lub tworzą pary, ale najczęściej występują w grupach liczących do 7 lub więcej osobników.

Samce dojrzałość płciową osiągają przy długości ciała do 19m, a samice 20m na półkuli północnej. Na półkuli południowej samce są zdolne do rozrodu  przy długości ciała 18m, a samice około 19m. Ciąża (pojedyncza) u tego gatunku trwa 11 miesięcy. Młode przychodzą na świat na terenach rozrodczych w strefie tropikalnej i subtropikalnej w środku zimy. Małe finwale mierzą około 6 - 6,5 m.

Od tysięcy lat ludzie polowali na walenie, także na finwale. W tej chwili poważne zagrożenie dla egzystencji tych zwierząt stwarzają zanieczyszczenie środowiska, degradacja siedlisk wskutek rozległej działalności ludzkiej, zmiany klimatyczne oraz przypadkowa śmierć zwierząt w sieciach rybackich.

Magdalena Jedynak

Fotografie: www.greenpeace.de

Rysunek:  „Wieloryby, delfiny i morświny”, PNT CIBET, Warszawa 1998

<<<POWRÓT