„Skrzydła dla fok”

Po raz kolejny redakcja gdańskiego oddziału popularnego dziennika Super Ekspress oraz Radio Gdańsk ogłosiły konkurs pt. “Komu Skrzydła komu Rogi?” Wyniki ogłoszono w dniu 21.02.2003r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W tym roku, laureatami rozstrzygniętego głosami czytelników plebiscytu, w kategorii „Skrzydła” zostały dwie instytucje: Ustecki Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Słupsku oraz  Stacja Morska UG w Helu.

Tegoroczni zdobywcy SKRZYDEŁ. Foto: M.Kosycarz  / Foto Press KFP

W Ustce udowodniono, że więźniowie też mogą zrobić wiele dobrego. Jak podaje Super Ekspress  blisko 70 tamtejszych więźniów pracuje na wolności. „(...) Kiedyś złodzieje, rozbójnicy, mordercy - dziś są przykładnymi i sumiennymi pracownikami. Sprzątają ulice, remontują komisariat, szkołę, przedszkole, pomagają upośledzonym i niepełnosprawnym. Mówią, że w taki sposób zabijają nudę. Ludzie, którym pomagają nie szczędzą im słów podziękowania”.

A tak, pod tytułem „Docenieni za foki”, Super Ekspress z dn. 22.02.2003r. zrelacjonował osiągnięcia helskiej placówki: (...) Naukowcy ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu w ubiegłym roku rozpoczęli akcję rozwijania populacji fok szarych w Bałtyku czyli tzw. zafoczania naszego morza. Zaczęło się w maju, kiedy dwie młode foczki, urodzone w helskim fokarium - Adam i Bojka zostały wypuszczone do Bałtyku u wybrzeży Litwy. Przez kilka miesięcy naukowcy śledzili każdy ruch Adama, a to dzięki nadajnikowi, który został zamontowany na jego grzbiecie. Wygląda na to, że foczkom dobrze się wiedzie, przyłączyły się do stada. (...). Jak dobrze pójdzie, w tym roku do morza zostaną wypuszczone kolejne foczki (...)”.

Jak podaje gazeta „Aktywni jak diabli”, okazali się laureaci antytezy konkursowych „Skrzydeł”. „(...) Pomorscy działacze Ligi Polskich Rodzin zdeklasowali pozostałych rywali. Czytelnicy pogrozili im „Rogami”, bo działacze chętnie krytykują coś czego na własne oczy nie widzieli. A nie widzieli na przykład kontrowersyjnej instalacji gdańskiej artystki Doroty Nieznalskiej (...).W sądzie przyznali potem, że wystawę widzieli jedynie w telewizji, a mimo to złożyli na artystkę donos w prokuraturze. Zarzucili jej obrazę uczuć religijnych”. Po zdobytą w ten sposób statuetkę „Rogów” jednak nikt się nie zgłosił.

Na zakończenie imprezy, na cześć nominatów i zwycięzców plebiscytu odbył się koncert  muzycznej grupy „Blue Caffe”.

Czytelnikom „Super Ekspressu” oraz słuchaczom Radia Gdańsk, którzy w plebiscycie głosowali na zespół Stacji Morskiej serdecznie dziękujemy za tak nieoczekiwane wyróżnienie.

Krzysztof E. Skóra

<<<POWRÓT