Sasakawa nagradza

Podobnie jak w 2001 roku, także w tym roku aktywność Stowarzyszenia Przyjaciele Helu na rzecz ochrony przyrody Bałtyku znalazła uznanie w oczach komisji konkursowej Sasakawa Peace Foundation. Wyniki ogłoszono 15 września w Warszawie. W uroczystości udział wzięły działające na rzecz ochrony środowiska pozarządowe organizacje z całej Polski. Pierwsza nagrodę zdobył Ekologiczny Klub UNESCO za program "Gościńce Zielonej Europy ". Drugą - Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja" za projekt "Rowerowy Szlak Odry - promocja dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego i aktywizacji społeczności lokalnych w Dolinie Środkowej Odry". Natomiast trzecią – Stowarzyszenie Przyjaciele  Helu za cykl ośmiu filmów edukacyjnych pt. "ŻYCIE ZATOKI"

Warto dodać że motorem przedsięwzięcia był Pan Jerzy Abramowicz, który w naszych kręgach bardziej znany jest pod pseudonimem jako Jurek-Nurek. 

 

 

Jurek Nurek Abramowicz

Tak o nim i jego pasji pisała w Dzienniku Bałtyckim 21 września br. Agata Grzegorczyk: (...) Najsłodsze morze świata w oku kamery Jerzego Abramowicza, ostrożnego nurka Tonego Halika uczył nurkować, z dorszami we wraku średniowiecznego galeonu bawił się w chowanego, nie dalej jak kilka dni temu opuszczał kamerę w charakterze „oka” w głąb długiej na 200 metrów zalanej wodą rury. Jerzy Abramowicz mówi, że nie ma nurków jednocześnie odważnych i starych. Sam siebie zalicza do tych drugich (...).

Jego zapał do filmowania pod woda dla potrzeb edukacji podzielają i inni członkowie naszego stowarzyszenia. Dlatego też, serial „kręci się” nadal. Są gotowe już następne odcinki. Aktywnie uczestniczy w ich realizacji Stacja Morska UG. Dziewięć ostatnich kaset VHS  można już nabyć w sklepiku Fokarium (Hel, Morska 2). Dochód ze sprzedaży wspomaga nasze foki.

Próbki filmów można zobaczyć w  INTERNECIE na stronie  Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Adres: www.frug.gda.pl. Także tam można zamawiać kasety nagrodzonych filmów.

Krzysztof E. Skóra

<<<POWRÓT