Podwodne lekarstwo

 

Spacerując brzegiem Bałtyku, niekiedy możemy zauważyć wyrzucone przez sztormowe fale, morskie rośliny. Te płaskie, brązowe  powyginane kawałki z owalnymi pęcherzami powietrznymi to brunatnica zwana  morszczynem.

Do końca lat  70 tych morszczyn wchodził w skład wielogatunkowych łąk podwodnych Zatoki Puckiej. Niestety żywiołowy rozwój turystyki, bezpośrednie zrzuty ścieków do wód, trałowanie dna doprowadziły do zaniku tej rośliny w naszych wodach.

 

 

Morszczyn wśród zielenic u wybrzeży Norwegii. Foto: E. Pomianowska

 

Dziś, bez morszczynu, część naszych ryb nie ma dogodnych miejsc  składania ikry, narybek nie ma gdzie się chować, nie ma gdzie  żerować.

Ale morszczyn posiada także właściwości zdrowotne dla organizmów ludzi. Osoby mające problemy ze schorzeniami tarczycy (niedoczynność) chętnie odwiedzają polskie wybrzeże. Tutaj mają szansę kontaktu z powietrzem bogatym w jod, którego naturalnym źródłem jest właśnie morszczyn. Rosnący w Bałtyku zawiera około 0,05 % związków jodu, a jego forma atlantycka nawet do 3,5%.

Nazwę morszczynu, zwykle napisaną po łacinie - Fucus vesiculosus znajdujemy na etykietkach lub w treści ulotek wielu medycznych i weterynaryjnych specyfików. 

Czy ktoś wówczas pamięta, że to nasze, morskie glony?

 

 

Morszczyn z dobrym skutkiem jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Ponieważ poprawia przemianę materii jest doskonałym preparatem odchudzającym. W wyniku wielu eksperymentów przeprowadzonych w ciągu ubiegłego wieku, lekarze zauważyli, że ludzie przyjmujący jod szybko chudną. Jod poprzez stymulację tarczycy przyśpiesza spalanie kalorii. Morszczyn zaś  pęczniejąc w żołądku zmniejsza tym samym uczucie głodu i polepsza przyswajanie węglowodanów i tłuszczów. Ponadto preparaty z morszczynu służą profilaktycznemu  uzupełnianiu mikroelementów w diecie.   W skład ziół i mieszanek stosowanych w tych celach, wchodzą odsolone i wysuszone plechy morszczynowe zawierające nie mniej niż 0,1 % jodu. Producenci leków odchudzających zawierających morszczyn cieszą się dobrą opinią wśród swoich klientów oraz są zdobywcami wielu nagród.

Potwierdzeniem dobrej opinii pacjentów jest to, że w 1999 roku FUCUS-DAGOMED 17 zwyciężył w plebiscycie czytelników "Kuriera Polskiego" na najskuteczniejszy lek homeopatyczny i otrzymał nagrodę ZŁOTEGO JABŁKA.

Fucus-Dagomed 17 otrzymał też prestiżową nagrodę polskiego biznesu "PRODUKT ROKU 2000". Tytułem tym Kapituła Polskiego Klubu Biznesu wyróżnia najlepsze polskie produkty. Na zdjęciu wręczenie nagrody przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego za  Fucus- Dagomed 17

Źródło ilustracji  Internet Dagomed - Pharma Sp. z o.o.

 

Pani Bogumiła Tasulis ze Świeradowa Zdroju stosując Fucus-Dagomed 17, dietę i systematycznie gimnastykując się schudła w ciągu dwóch miesięcy aż 26,5 kilo i zajęła pierwsze miejsce w konkursie "Chudnij z nami" organizowanym przez "Super Linię – miesięcznik nie tylko dla puszystych".

Oprócz jodu plechy morszczynu zawierają m.in. magnez, mangan, miedź, cynk, sód, potas, siarkę, chlor,  polisacharydy, sole mineralne, kwas alginowy, mannitol. Dzięki polisacharydom znajduje on zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wielocukier, algina, obecny w ścianie komórkowej morszczynu jest wykorzystywany przy produkcji lodów i kosmetyków.

Alginiany czyli sole kwasu alginowego charakteryzują się dużą lepkością w roztworach wodnych, w skutek czego mogą wytwarzać żele. Ta właściwość jest bardzo pożądana przy produkcji deserów błyskawicznych typu galaretki czy budynie, przy zagęszczaniu substancji. Morszczyn jest wykorzystywany w przemyśle włókienniczym do apretury  tkanin oraz farmaceutycznym, chemicznym (przy wyrobie mydeł, kleju czy mas plastycznych).

Proszę kupić sobie kiedyś mydło z dodatkiem alg. Te zwierające ich dużo nie są tanie i należy ich szukać w specjalnych sklepach. Gdy weźmiemy je w mokre ręce, nasze dłonie poczują natychmiast różnicę. Zanurzone w „morszczynowej” pianie  odżyją  świeżością i pomogą nam w dalszej pracy.

Dobrą opinią, zwłaszcza wśród pań, cieszą się kosmetyki produkowane na bazie alg morskich z ekstraktem z morszczynu. Kosmetyki takie mają działanie nawilżające, oczyszczają oraz ujędrniają skórę. Glony są także składnikiem kremów i balsamów regenerujących i odżywczych. Osoby dbające o swoje ciało chętnie używają tego rodzaju kosmetyków w walce z cellulitis i rozstępami.

Ciekawostką może być także obecność morszczynu w preparatach ziołowych stosowanych u koni. Wspomagają one funkcje aparatu ruchu. Te wyścigowe, mimo końskiego zdrowia, nie są wstanie wręcz osiągać dobrych wyników bez tych preparatów. To specjalny bio-dodatek do ich mięśniowych centrów energii.

Tak wiele  istotnych dla człowieka właściwości brunatnic jest przyczyną ich eksploatacji w wielu miejscach świata. W Polsce od lat nie ma już co eksploatować, bo morszczyn nie rośnie. Są za to inne wodorosty,  które tak jak morszczyn wzbogacają nasze nadmorskie powietrze w zdrowotny jod. Szanujmy je.

Odtwarzanie morszczynowycvh zbiorowisk będzie trwało długo.  To, co człowiek zniszczył, nie potrafi odtworzyć w równie krótkim czasie. Sama natura potrzebuje na to kilku lub nawet kilkudziesięciu lat.  Przy korzystaniu z zasobów przyrody należy kierować się zasadą  odpowiedzialnej eksploatacji i zrównoważonego rozwoju, szanującą naturalną bioróżnorodność ekosystemu, z którego dóbr korzystamy .   Pamiętać należy, że i następne pokolenia (nasze dzieci i ich dzieci i ...) będą musiały korzystać z dobrodziejstw natury.

Badania sadzonek morszczynu w ramach polsko-szwedzkiego projektu odtwarzania zbiorowisk tej brunatnicy w Zatokce Puckiej

(patrz  też "Archiwum")

 

Magdalena Jedynak

Krzysztof Skóra

 

Projekt odtworzenia morszczynu w Zatoce Puckiej finansują: WWF- Szwecja oraz GEF/SGP - Program Małych Dotacji Funduszu Globalnego Środowiska. Główni jego realizatorzy to Instytut Botaniki Uniwersytetu Sztokholmskiego, Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciele Helu.

apretura - wykańczanie, uszlachetnianie tkanin, skór itp. przez stosowanie różnych procesów technologicznych i nasycanie apretami, substancjami zmiękczającymi, uodporniającymi, dodającymi połysku, elastyczności itp.; apret. Etym.-nm. Appretur ‘apretura’ z fr. Appreter ‘przyrządzać’, wykańczać; apretować od łac. praesto ‘na podorędziu’; w pogotowiu. 

Przykłady preparatów, w skład których wchodzi morszczyn:

 

Fucus Dagomed 17 - preparat odchudzający, w postaci granulek homeopatycznych. Potwierdzeniem dobrej opinii pacjentów jest to, że w 1999 roku lek ten zwyciężył w plebiscycie czytelników „Kuriera Polskiego”, na najskuteczniejszy lek homeopatyczny i otrzymał nagrodę Złotego Jabłka. Ponadto otrzymał prestiżową nagrodę polskiego biznesu „Produkt Roku 2000”. 

 

http://www.fucus.com.pl/,

http://www.dieta.hg.pl/fucus.htm

 

 

Sveltform - preparat obniżający uczucie głodu, regulując produkcję kwasów trawiennych. Normuje równowagę cukrowo-insulinową. Znajduje zastosowanie w likwidacji cellulitis, obniżeniu wagi, oczyszczeniu układu trawiennego, podtrzymuje aktywność hormonalną gruczołu tarczycy i uzupełnia niedobór witamin w organizmie.

 

http://sveltform.wizytowka.pl/

 

Gynex - lek stosowany przy chorobach tarczycy, przyśpieszający metabolizm, działa także przeciwzapalnie. Ma korzystny wpływ na wypadanie włosów, kiedy przyczyną są zakłócenia tarczycy. Preparat można wykorzystać podczas leczenia stwardnienia rozsianego oraz przy obniżonym systemie odpornościowym. Pomaga też osiągnąć równowagę psychiczną.

 

 

 

 

Sklerovit Phyto Pharm - to mieszanka ziołowa w saszetkach stosowana w schorzeniach układu krążenia. Wskazana w początkowych stanach miażdżycowych, łagodnym nadciśnieniu tętniczym i zaburzeniach w funkcjonowaniu układu krążenia obwodowego, mózgowego i wieńcowego. Wspomagająco można ją stosować w niewydolności mięśnia sercowego.

 

 

 

Degrovit Phyto Pharm - to mieszanka ziołowa o działaniu wspomagającym proces trawienia. Ma działanie przeczyszczające, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Stosowana w zaburzeniach czynności wątroby, działa żółciopędnie i żółciotwórczo. Ponadto jest lekiem przeciwzapalnym, moczopędnym i pobudzającym przemianę materii.

 

 

<<< ARCHIWUM 2003 ROKU