FOKI NA "C"

Po Adamie w 2001 roku i Bojce w roku 2002 przyszedł czas na kolejne urodziny. To trzeci rok urodzin w fokarium - ośrodku hodowli i rehabilitacji tych ssaków jaki istnieje w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Nowonarodzonymi są CYPEL i CUMA 

Cypel urodził się  18. 02.2003r.  o godzinie 9.55. Mamą jest Agata, jedna z czterech samic sprowadzonych do Helu z Estonii pięć lat temu. Ojcem najprawdopodobniej został Balbin choć i Juel będąc zdolny już do rozrodu też pretenduje do tego miana. Agata jest nadzwyczaj opiekuńczą mamą. Przykład, oglądanej przez dwa lata, starszej Undy i jej opieki nad potomstwem nie poszedł w las. Regularnie karmiony Cypel, rośnie „jak na drożdżach”. Co dzień przybywa mu 2 - 3 kg wagi ciała.

Cuma przyszła na świat  o godzinie 19.35 w niedzielę (23.02.2003). Jej mama – Unda Marina nie opuszczała małej przez kilkanaście godzin, aż małe nie zaczęło regularnie ssać odżywczego mleka. Dzień po porodzie ważyła 14 kg.

Oseski zamieszkują specjalnie zbudowaną w tym celu kamienistą plażę Każde ma swój „kojec”. Całodobowy monitoring telewizyjny tego miejsca pozwala na czynienie obserwacji ważnych dla lepszego rozumienia biologii rozrodu fok szarych – gatunku do którego należy całe tutejsze stado.

Cypelek

Cumka

Maluchy i mamy.

 

Tekst Krzysztof E. Skóra

Foto: Krzysztof E. Skóra i Radomił Koza

27.02.2003r.

<<<POWRÓT