Okradziono foki!

W dniach 26 i 27 września  trwał na pirsie portowym helskiego portu remont i przegląd pomp ujęcia wody dla fokarium i systemów akwariowych Stacji Morskiej. Z komory studni wydobyto między innymi filtry osłonowe. Broniły one wirniki pomp przed źdźbłami morskiej trawy i foliowymi workami (!). Zadecydowano, że osłony filtrów będą zmodernizowane w celu lepszej ich pracy oraz ułatwienia doraźnego czyszczenia. Pomoc w tym względzie zaoferowała HYDROBUDOWA S.A.

W międzyczasie fachowcy z WAFA-POMP dokonali przeglądu stanu niedawno zmodernizowanej konstrukcji pomp a firma NEPTUN całkowicie odmuliła studnię ujęcia.

Po zejściu ekipy ze stanowiska, o godzinie 4 nad ranem, zdemontowane elementy spoczywały jeszcze na pirsie. Jakiś czas potem - ktoś ukradł osłony filtrowe ! Na pewno nie był to samotny człowiek. Blaszane rury były wielkie, a jedna z nich pełna mułu.

Parę godzin później udało się na helskiej ulicy zatrzymać ludzi, którzy na wózku wieźli jedno z rozmontowanych urządzeń na złom. Wykonywali ponoć zlecenie nowego „właściciela” materiału. Stacja Morska natychmiast powiadomiła o całym zdarzeniu lokalny posterunek policji.

Czekamy na rezultaty śledztwa. Bo oczywiście, jak to w helskim zwyczaju już jest (jak  na razie) nikt nic nie widział, mimo, że w porcie i na kutrach zawsze ktoś przebywa.

Sprawa jest niezwykle przykra i niebezpieczna dla hodowanych w Stacji Morskiej organizmów. Fokom i jesiotrom ukradziono świeżą wodę. Z uwagi na brak osłon filtrowych nie będziemy mogli zapewnić im jej przepływu w stopniu jaki wymaga tego ich biologia.

Ten fakt zaświadcza o jeszcze jednym. W Helu jak widać nie brakuje ludzi, którym sprawy przyrody są tak samo obojętne jak prawo nienaruszalności czyjejś własności.

 

 

Osłony filtrowe ujęcia wody morskiej dla fokarium odkładane dźwigiem 

na spacerowy pirs helskiego portu w dniu 26.09 2002. 

To właśnie te dwa elementy skradziono.

Jeśli ktokolwiek mógłby w rzeczonej sprawie udzielić jakiś informacji, Stacja Morska UG prosi o przekazanie ich na ratunkowy telefon fok: 0-601-88-99-40. Czynny całą dobę.

Krzysztof E. Skóra

<<<POWRÓT