Jesteśmy w „Naukowej Europie”

W końcu listopada podczas specjalnej konferencji w Warszawie, Minister Nauki, Prof. Michał Kleiber złoży gratulacje i wręczy dyplomy tym instytucjom, które zostały wyłonione w ramach konkursów 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej i PHARE jako sieć Centrów Doskonałości i Centrów Kompetencji.

W ten sposób dokonano wyboru najlepszych badawczych palcówek w kraju na drodze do Unii Europejskiej. Wcześniej naukowcy łącząc się w grupy zespołów o zbieżnych merytorycznie zainteresowaniach wystartowali do konkursu o miano Europejskich Centrów Doskonałości i o ... unijne środki finansowe. Kwalifikacji dokonywano w Brukseli. Stacja Morska w Helu zaprezentowała 3 - letni pakiet działań na rzecz ochrony ssaków bałtyckich i obok sześciu innych zespołów Instytutu Oceanografii UG uzyskała nominację. Powołano "Bałtyckie Centrum Badań, Edukacji i Rozwoju" (Centre Of Excellence For Baltic Development, Education And Research – BALTDER).

W ten sposób wyprzedziliśmy kopenhaskie decyzje z 13 grudnia 2002 roku. Na ochronę morskich ssaków wydajemy już pieniądze podatników Eurolandu. Poziom naszych badań i edukacji zapewne wzrośnie. W Stacji Morskiej będzie coraz więcej zagranicznych naukowców i studentów. 

 

Grupa francuskich naukowców w trakcie badań w laboratorium 

Stacji Morskiej UG w Helu. Foto: Krzysztof E. Skóra

Mamy nadzieję, że przekonają się, że w Helu istnieją też inne centra doskonałości – rybackie, przetwórcze, handlowe, kulinarne, kulturowe i turystyczne. Flagi Helu i Unii już wyglądają doskonale razem.

Krzysztof E. Skóra

<<<POWRÓT